Dyrektor może zobligować nauczyciela do wejścia w skład zespołu. Nie jest to wprawdzie wykonywanie funkcji uprawniającej do stosownego dodatku. Niemniej jednak nie oznacza to, że nauczyciel może odmówić wykonywania takich czynności.
Nauczyciel obowiązany jest rzetelnie realizować zadania związane z powierzonym mu stanowiskiem oraz podstawowymi funkcjami szkoły: dydaktyczną, wychowawczą i opiekuńczą, w tym zadania związane z zapewnieniem bezpieczeństwa uczniom w czasie zajęć organizowanych przez szkołę (art. 6 pkt 1 Karty Nauczyciela). Ponadto w myśl ogólnych zasad prawa pracy, nauczyciel jako pracownik obowiązany jest wykonywać pracę sumiennie i starannie oraz stosować się do poleceń przełożonych, które dotyczą pracy, jeżeli nie są one sprzeczne z przepisami prawa lub umową o pracę (art. 100 § 1 Kodeksu pracy).
Jak ma się sprawa z powierzeniem nauczycielowi funkcji przewodniczącego zespołu np. przedmiotowego? Zespół nauczycieli dyrektor szkoły lub przedszkola może powołać na czas określony lub nieokreślony. Pracą takiego zespołu kieruje przewodniczący powoływany przez dyrektora szkoły lub przedszkola na wniosek tego zespołu (§ 4 rozporządzenia MEN z dnia 28 lutego 2019 r. w sprawie szczegółowej organizacji publicznych szkół i publicznych przedszkoli).
Nauczyciel, o którym mowa, nie ma zatem podstaw, aby odmówić wykonania tego polecenia.
Kary porządkowe (upomnienie, nagana) pracodawca może stosować za nieprzestrzeganie przez pracownika ustalonej organizacji i porządku w procesie pracy, przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, przepisów przeciwpożarowych, a także przyjętego sposobu potwierdzania przybycia i obecności w pracy oraz usprawiedliwiania nieobecności w pracy (art. 108 § 1 Kodeksu pracy). Sama rezygnacja z dodatkowej funkcji nałożonej przez pracodawcę nie może być podstawą do nałożenia kary porządkowej.
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń