Przywrócenie do pracy po zawieszeniu nauczyciela w obowiązkach służbowych

Przywrócenie do pracy po zawieszeniu nauczyciela w obowiązkach służbowych

Przepisy nie określają szczegółowej procedury przywrócenia do pracy nauczyciela zawieszonego w obowiązkach służbowych. Niewątpliwie jednak nauczyciel musi niezwłocznie stawić się w pracy. Sprawdź, jak przywrócić do pracy nauczyciela po zakończeniu zawieszenia.

Zawieszenie nauczyciela w obowiązkach służbowych – w jakich przypadkach

Dyrektor szkoły może zawiesić w pełnieniu obowiązków nauczyciela, przeciwko któremu:

  • wszczęte zostało wszczęto postępowanie karne
  • złożono wniosek o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego,

Zawieszenie jest wówczas możliwe, gdy z uwagi na powagę i wiarygodność zarzutów odsunięcie nauczyciela od obowiązków w szkole jest celowe.

W sprawach niecierpiących zwłoki nauczyciel może być zawieszony jeszcze przed złożeniem wniosku o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego.

Ile trwa zawieszenie nauczyciela

Zawieszenie w obowiązkach służbowych powinno trwać maksymalnie 6 miesięcy. Wyjątkowo jednak jest ono przedłużane do czasu prawomocnego zakończenia postępowania dyscyplinarnego lub karnego, w związku z którym nastąpiło.

Co w przypadku zawieszenia przed wszczęciem postępowania dyscyplinarnego

Jak postąpić w przypadku, gdy nauczyciela zawieszono jeszcze przed wszczęciem postępowania dyscyplinarnego? W przypadku umorzenia postępowania wyjaśniającego (poprzedzającego właściwe postępowanie dyscyplinarne) zawieszenie powinno zostać zakończone

Przykład Nauczyciel został zawieszony jeszcze zanim został złożony wniosek o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego. Postępowanie wyjaśniające zostało umorzone przez rzecznika dyscyplinarnego. W takiej sytuacji nauczyciel powinien być dopuszczony do pracy. Zakończenie zawieszenia nastąpi w momencie uprawomocnienia się postanowienia o umorzeniu postępowania wyjaśniającego. Uprawomocnienie następuje po upływie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia. Na postanowienie o umorzeniu postępowania wyjaśniającego dotyczącego czynu naruszającego prawa i dobro dziecka Rzecznikowi Praw Dziecka służy zażalenie do komisji dyscyplinarnej pierwszej instancji w terminie 14 dni od dnia doręczenia postanowienia. Jeżeli upłyną terminy na wniesienie odwołania od postanowienia, staje się ono prawomocne.

Powrót do pracy po zawieszeniu

Nauczyciel powinien stawić się do pracy niezwłocznie po ustaniu przyczyn zawieszenia. W praktyce o obowiązku stawienia się w pracy powinien poinformować go dyrektor, ustalając termin powrotu.  Jeżeli nauczyciel nie stawi się do pracy, wówczas powinien usprawiedliwić swoją nieobecność, gdyż zawieszenie w obowiązkach nie będzie takim usprawiedliwieniem.

Po uprawomocnieniu się postanowienia o umorzeniu postępowania wyjaśniającego, zawieszony nauczyciel powinien stawić się do pracy, albo usprawiedliwić swoją nieobecność.

Zwrot zatrzymanego wynagrodzenia – w jakich przypadkach

Dodatkowo jeżeli postępowanie karne lub postępowanie dyscyplinarne skończy się:

  • umorzeniem z braku dowodów winy,
  • wydaniem wyroku lub orzeczenia uniewinniającego,

wówczas nauczycielowi zwraca się zatrzymane kwoty wynagrodzenia (art. 85u ust. 4 Karty Nauczyciela).

Dotyczy to analogicznie przypadku umorzenia postępowania wyjaśniającego.
dr Dariusz Dwojewski

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql