Poprawianie ocen przed klasyfikacją roczną – na jakich zasadach

Wanda Pakulniewicz
Data publikacji: 23 maja 2023 r.
Poleć znajomemu
Poprawianie ocen przed klasyfikacją roczną – na jakich zasadach

Czy w sytuacji gdy uczeń i jego rodzice nie zgadzają się z wystawioną przez nauczyciela oceną roczną, należy umożliwić uczniowi pisanie egzaminu, który wykaże poziom jego umiejętności? Takie pytanie pojawia się często w kontekście klasyfikacji rocznej. Sprawdzamy więc, jakie zasady obowiązują.

Kiedy można ubiegać się o ocenę wyższą niż przewidywana

Szczegółowe warunki oceniania określa statut szkoły.Ocenianie wewnątrzszkolne obejmuje m.in. ustalanie warunków i trybu otrzymania wyższych niż przewidywane rocznych ocen klasyfikacyjnych z zajęć edukacyjnych oraz rocznej oceny klasyfikacyjnej zachowania (art. 44b ust. 6 pkt 6). Z powyższych przepisów wynika, że uczeń ma prawo ubiegać się o roczną ocenę klasyfikacyjną wyższą niż ocena przewidywana, na warunkach i trybie określonych w statucie szkoły.Jest to jedyna możliwość podwyższenia oceny proponowanej przez nauczyciela przedmiotu.

Natomiast procedura „zastrzeżeń”, jako kolejna szansa na podwyższenie oceny rocznej, może być zastosowana jedynie w przypadku, gdy rodzice zgłoszą do dyrektora (we właściwym terminie), iż roczna ocena klasyfikacyjna z zajęć edukacyjnych została ustalona niezgodnie z przepisami dotyczącymi trybu ustalania tych ocen (art. 44n).  

Szansa na poprawienie ocen

Przed rocznym klasyfikacyjnym zebraniem rady pedagogicznej nauczyciele prowadzący poszczególne zajęcia edukacyjne oraz wychowawca oddziału informują ucznia i jego rodziców o przewidywanych dla niego rocznych ocenach klasyfikacyjnych z zajęć edukacyjnych i przewidywanej rocznej ocenie klasyfikacyjnej zachowania, w terminie i formie określonych w statucie szkoły (art. 44g). 

Przewidywana ocena roczna nie jest jeszcze oceną ostateczną, ale informacja o niej ma stwarzać uczniowi szansę poprawienia jej jeszcze przed ustaleniem przez nauczyciela rocznej oceny klasyfikacyjnej.

Podwyższenie oceny bez egzaminu

Podwyższanie oceny to nie to samo co egzamin klasyfikacyjny, więc do po podwyższania ocen nie stosuje się procedury dla egzaminów klasyfikacyjnych określonej w przepisach. Podwyższanie ocen to dodatkowe rozpoznanie wiedzy i umiejętności ucznia i wciąż odbywa się w ramach oceniania bieżącego. O podwyższeniu oceny na zasadach określonych w statucie decyduje wyłącznie nauczyciel przedmiotu, bo to on musi ostatecznie podjąć decyzję o wysokości oceny. Natomiast egzamin klasyfikacyjny to sprawdzenie wiedzy i umiejętności ucznia przez komisję powołaną przez dyrektora zakończone protokołem z egzaminu.

Przepisy nie przewidują możliwości zmiany ustalonej oceny po podjęciu przez radę pedagogiczną uchwały w sprawie klasyfikacji i promocji uczniów (44h ust. 1).
Wanda Pakulniewicz

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql