Konflikt personalny a odwołanie z funkcji kierowniczej

Michał Kowalski
Data publikacji: 29 czerwca 2022 r.
Poleć znajomemu
Konflikt personalny a odwołanie z funkcji kierowniczej

Co do zasady konflikt personalny pomiędzy wicedyrektorem a dyrektorem nie może być podstawą odwołania tego pierwszego z funkcji kierowniczej. Co do zasady, zatem czy istnieją przypadki, kied konflikt personalny może skutkować legalnym odwołaniem wicedyrektora? By uzyskać odpowiedź na to pytanie, warto przeanalizować niedawny wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 2 czerwca 2022 r. III OSK 5073/21.

Dyrektor zarzucił wicedyrektorowi brak etyki

Wyrok został wydany w związku z odwołaniem wicedyrektora z funkcji kierowniczej ze skutkiem natychmiastowym w trybie art. 66 ust. 1 pkt 2 Prawa oświatowego. Dyrektor powołał się na szczególnie uzasadniony przypadek, jakim miało być podejmowanie przez wicedyrektora względem dyrektora „działań o charakterze nieetycznym, niemoralnym oraz niegodnym nie tylko osoby pełniącej funkcję kierowniczą, ale również nauczyciela i pedagoga”. Chodziło o rzekome podawanie nieprawdziwych informacji na temat szkoły m.in. radzie gminy.

Konflikt personalny rzeczywistą przyczyną odwołania

Zarządzenie odwołujące zostało zaskarżone do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego przez odwołanego wicedyrektora. Ten zaś uwzględnił skargę i stwierdził jego nieważność. Podniósł bowiem, że rzeczywistym powodem odwołania była, ogólnie rzecz ujmując, eskalacja konfliktu personalnego pomiędzy dyrektorem a wicedyrektorem.

Sprawa trafiła do NSA

Rozstrzygnięcie to zostało oczywiście zaskarżone do Naczelnego Sądu Administracyjnego. NSA oddalił skargę, podtrzymując stanowisko sądu I instancji. W uzasadnieniu wyroku zaprezentował interesujący wywód dotyczący odwołania z funkcji kierowniczej wskutek konfliktu personalnego. Naczelny Sąd Administracyjny przytoczył znane już stanowisko, zgodnie z którym: aby można było odwołać z funkcji kierowniczej ze skutkiem natychmiastowym, „musi wystąpić zdarzenie nadzwyczajne, destabilizujące funkcjonowanie szkoły i wywołujące konieczność natychmiastowego odsunięcia (wice)dyrektora od kierowania szkołą, ponieważ dalsze sprawowanie przez niego tej funkcji stanowi istotne zagrożenie dla jej funkcjonowania lub z jakichkolwiek innych, obiektywnie ważnych przyczyn jest nie do przyjęcia.”. Na tym tle odniósł się do stwierdzonego przez WSA konfliktu personalnego pomiędzy dyrektorem a wicedyrektorem.

Skutki konfliktu personalnego pomiędzy dyrektorem a wicedyrektorem według NSA

NSA zaznaczył, że sam fakt zaistnienia a nawet eskalacji konfliktu między osobami pełniącymi funkcje kierownicze w szkole nie jest jeszcze równoznaczny z wystąpieniem szczególnie uzasadnionego przypadku.

Jeżeli konflikt personalny pomiędzy dyrektorem a wicedyrektorem powoduje, że szkoła nie jest w stanie sprawnie wykonywać swoich zadań wobec uczniów w zakresie kształcenia, wychowania i opieki, wówczas dyrektor może rozważyć odwołanie wicedyrektora z funkcji kierowniczej.
Źródło:
  • wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 2 czerwca 2022 r. III OSK 5073/21
Opracowanie: Michał Kowalski

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql