W myśl art. 165 ust. 7 ustawy Prawo oświatowe osoby niebędące obywatelami polskimi, podlegające obowiązkowi szkolnemu lub obowiązkowi nauki, które nie znają języka polskiego albo znają go na poziomie niewystarczającym do korzystania z nauki, mają prawo do dodatkowej, bezpłatnej nauki języka polskiego. Dodatkową naukę języka polskiego dla tych osób organizuje organ prowadzący szkołę.
Uszczegółowienie tego przepisu zawarte jest w § 17 przywołanego rozporządzenia. Dla uczniów przybywających z zagranicy, podlegających obowiązkowi szkolnemu lub nauki, którzy nie znają języka polskiego albo znają go na poziomie niewystarczającym do korzystania z nauki, organ prowadzący szkołę organizuje w szkole, w której uczeń realizuje naukę zgodnie z podstawą programową kształcenia ogólnego, dodatkową, bezpłatną naukę języka polskiego w formie dodatkowych zajęć lekcyjnych z języka polskiego.
Natomiast przepisy związane z funkcjonowaniem oddziałów przygotowawczych zamieszczone zostały w § 16 rozporządzenia. Istotne jest tu brzmienie ust. 9, z którego wynika, że w oddziale przygotowawczym w ramach tygodniowego wymiaru godzin prowadzi się naukę języka polskiego według programu nauczania opracowanego na podstawie ramowego programu kursów nauki języka polskiego dla cudzoziemców, w wymiarze nie niższym niż 6 godzin tygodniowo.
Takie stanowisko zwarte jest również w opublikowanym niedawno liście Ministra Edukacji i Nauki do kuratorów, samorządowców i dyrektorów szkół. Możemy w nim przeczytać, że
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń