Zgodnie z przywołanym przepisem w roku szkolnym 2022/2023 dodatkowe zajęcia lekcyjne z języka polskiego, o których mowa w § 17 ust. 1 rozporządzenia z 23 sierpnia 2017 r., dla uczniów będących obywatelami Ukrainy są prowadzone indywidualnie lub w grupach liczących nie więcej niż 15 uczniów, w wymiarze pozwalającym na opanowanie języka polskiego w stopniu umożliwiającym udział w obowiązkowych zajęciach edukacyjnych, nie niższym niż 6 godzin lekcyjnych tygodniowo. Mogą z nich korzystać uczniowie podlegający obowiązkowi szkolnemu lub obowiązkowi nauki, którzy nie znają języka polskiego albo znają go na poziomie niewystarczającym do korzystania z nauki.
Jak wynika z przywołanych przepisów nie dopuszczają one prowadzenia dodatkowych zajęć lekcyjnych z języka polskiego w klasach łączonych. Przepis § 16 ust. 6 rozporządzenia MEN z 23 sierpnia 2017 r. w sprawie kształcenia osób niebędących obywatelami polskimi oraz osób będących obywatelami polskimi, które pobierały naukę w szkołach funkcjonujących w systemach oświaty innych państw stanowi, że w oddziale przygotowawczym dopuszcza się organizację nauczania w klasach łączonych odpowiednio dla klas:
1) I-III szkoły podstawowej,
2) IV-VI szkoły podstawowej,
3) VII i VIII szkoły podstawowej,
4) I i II liceum ogólnokształcącego, klas I-III technikum i branżowej szkoły I stopnia,
5) III i IV liceum ogólnokształcącego i klas III-V technikum.
Odnośnie kwalifikacji do prowadzenia dodatkowych zajęć lekcyjnych z języka polskiego dla uczniów niebędących obywatelami polskimi należy kierować się ogólnymi przepisami dotyczącymi kwalifikacji wymaganych od nauczycieli. Najprościej rzecz ujmują, zajęcia te może prowadzić nauczyciel, który posiada kwalifikacje do nauczania języka polskiego w danym typie szkoły, a w przypadku młodszych uczniów także nauczyciele posiadający kwalifikacje do prowadzenia zajęć z edukacji wczesnoszkolnej.
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń