Dofinansowanie doskonalenia zawodowego nauczycieli dla dyrektora szkoły - w pytaniach i odpowiedziach

Data publikacji: 21 października 2025 r.
Poleć znajomemu
Dofinansowanie doskonalenia zawodowego nauczycieli dla dyrektora szkoły - w pytaniach i odpowiedziach

Do 31 października mija termin na złożenie przez dyrektora szkoły do organu prowadzącego wniosków o dofinansowanie doskonalenia nauczycieli w następnym roku kalendarzowym. Powinien on w związku z tym brać pod uwagę określone wcześniej potrzeby w zakresie doskonalenia zawodowego nauczycieli. Nie zawsze bowiem nauczyciel otrzyma dofinansowanie, nawet jeśli o nie wnioskuje. Wyjaśniamy, kto skorzysta z dofinansowania doskonalenia nauczycieli i jakie są w związku z tym zadania dyrektora.

Kto zapewnia środki na dofinansowanie doskonalenia zawodowego nauczycieli

Organy prowadzące wyodrębniają środki finansowe na doskonalenie zawodowe nauczycieli (w tym także szkoleń branżowych). W budżetach organów prowadzących szkoły wyodrębnia się środki na dofinansowanie doskonalenia nauczycieli w wysokości 0,8% planowanych rocznych środków przeznaczonych na wynagrodzenia osobowe nauczycieli (art. 70a ust. 1 Karty Nauczyciela). Organ prowadzący nie może przeznaczyć w budżecie ani niższej, ani też wyższej kwoty. Kwota ta nie ulega aktualizacji w związku z podwyżkami dla nauczycieli, ponieważ jest ona planowana.

Czym są wynagrodzenia osobowe nauczycieli? Pojęciem takim posługuje się GUS w statystyce publicznej. Są to nie tylko składniki wynagrodzenia nauczycieli, ale też nagrody jubileuszowe, nagrody czy odprawy.

Dofinansowanie doskonalenia w klasyfikacji budżetowej

Koszty dofinansowania doskonalenia w klasyfikacji budżetowej należy przypisać do rozdziału 80146. Do kosztów szkoleń w rozdziale 80146 należy zaliczyć wszystkie koszty związane ze z dokształcaniem lub doskonaleniem zawodowym nauczyciela, w tym również ponoszone koszty dojazdów, zakwaterowania i wyżywienia uczestników.

Jak i kiedy określić potrzeby w zakresie doskonalenia - szkolenia branżowe i nie tylko

Określenie potrzeb w zakresie doskonalenia zawodowego nauczycieli danej szkoły jest obowiązkiem dyrektora. W ramach tych potrzeb musi on uwzględnić następujące kryteria:

  • wyniki nadzoru pedagogicznego (nie tylko z ostatniego roku szkolnego),
  • wyniki egzaminu ósmoklasisty, egzaminu zawodowego lub egzaminu maturalnego (w zależności od danej szkoły)
  • realizację podstawy programowej kształcenia ogólnego lub podstaw programowych kształcenia w zawodach szkolnictwa branżowego,
  • wymagania wobec szkół i placówek, określone przez resort edukacji,
  • wnioski nauczycieli o dofinansowanie poszczególnych form doskonalenia,
  • szkolenia branżowe (szkoły prowadzące kształcenie zawodowe, placówki kształcenia ustawicznego, centra kształcenia zawodowego).

Przepisy nie precyzują terminu określenia takich potrzeb. Niemniej jednak skoro są one określane na kolejny rok szkolny, to należy to uczynić przed jego rozpoczęciem. Nie bez znaczenia jest tu także uchwała rady pedagogicznej w sprawie organizacji doskonalenia zawodowego nauczycieli. Uchwała ta nie dotyczy jednak dofinansowania, lecz samego doskonalenia nauczycieli.

W artykule znajdziesz odpowiedź m.in. na następujące pytania:

  • Na co można przeznaczyć dofinansowanie doskonalenia nauczycieli?
  • Którzy nauczyciele mogą ubiegać się o dofinansowanie doskonalenia?
  • Kto nie otrzyma dofinansowania?
  • Czy ze środków na doskonalenie zawodowe nauczycieli może skorzystać dyrektor szkoły?
  • Jaki wpływ na wydatkowanie środków na doskonalenie ma rada pedagogiczna?
  • Jakie są zadania dyrektora i organu prowadzącego w związku z dofinansowaniem doskonalenia nauczycieli?

Pozostało jeszcze 73% treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Uzyskaj dostęp do Portalu Oświatowego a wraz z nim:
Aktualne informacje o zmianach w przepisach
Największa baza narzędzi dla szkół
Baza 7000 porad prawnych dla dyrektorów szkół oraz kadrowych w oświacie
Konkretne odpowiedzi ekspertów w poradni i na czacie

Możesz zrezygnować z odnawiania subskrypcji w dowolnym momencie

Jeśli posiadasz już konto

Zaloguj się:

Adres e-mail:

Hasło

Nie pamiętam hasła

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Educado Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql