środki na doskonalenie zawodowe nauczycieli

Dofinansowanie doskonalenia zawodowego nauczycieli w pytaniach i odpowiedziach

Dofinansowanie doskonalenia zawodowego nauczycieli w pytaniach i odpowiedziach

Do 31 października dyrektor musi złożyć do organu prowadzącego wnioski o dofinansowanie doskonalenia nauczycieli w następnym roku kalendarzowym. Powinien on w związku z tym brać pod uwagę określone wcześniej potrzeby w zakresie doskonalenia zawodowego nauczycieli. Nie zawsze bowiem nauczyciel otrzyma dofinansowanie, nawet jeśli o nie wnioskuje. Wyjaśniamy, kto skorzysta z dofinansowania doskonalenia nauczycieli i jakie są w związku z tym zadania dyrektora.

Kto zapewnia środki na dofinansowanie doskonalenia zawodowego nauczycieli

Organy prowadzące wyodrębniają środki finansowe na doskonalenie zawodowe nauczycieli (w tym także szkoleń branżowych). W tej sprawie uchwałę podejmuje odpowiednio:

      • rada gminy,
      • rada powiatu,
      • sejmik województwa

Wyodrębnienie następuje w ramach 0,8% planowanych rocznych środków przeznaczonych na pensje nauczycieli (art. 70a ust. 1 Karty Nauczyciela). Przepis jest tu jasny i nie przewiduje żadnych wyjątków. Oznacza to, że organ prowadzący nie może przeznaczyć w budżecie ani niższej, ani też wyższej kwoty.

Koszty dofinansowania doskonalenia w klasyfikacji budżetowej należy przypisać do rozdziału 80146. Do kosztów szkoleń w rozdziale 80146 należy zaliczyć wszystkie koszty związane ze z dokształcaniem lub doskonaleniem zawodowym nauczyciela, w tym również ponoszone koszty dojazdów, zakwaterowania i wyżywienia uczestników.

Jak i kiedy określić potrzeby w zakresie doskonalenia zawodowego nauczycieli

Określenie potrzeb w zakresie doskonalenia zawodowego nauczycieli danej szkoły jest obowiązkiem dyrektora. W ramach tych potrzeb musi on uwzględnić następujące kryteria:

        • wyniki nadzoru pedagogicznego (nie tylko z ostatniego roku szkolnego),
        • wyniki egzaminu ósmoklasisty, egzaminu zawodowego lub egzaminu maturalnego (w zależności od danej szkoły)
        • realizację podstawy programowej kształcenia ogólnego lub podstaw programowych kształcenia w zawodach szkolnictwa branżowego,
        • wymagania wobec szkół i placówek, określone przez resort edukacji,
        • wnioski nauczycieli o dofinansowanie poszczególnych form doskonalenia,
        • szkolenia branżowe (szkoły prowadzące kształcenie zawodowe, placówki kształcenia ustawicznego, centra kształcenia zawodowego).

Przepisy nie precyzują terminu określenia takich potrzeb. Niemniej jednak skoro są one określane na kolejny rok szkolny, to należy to uczynić przed jego rozpoczęciem. Nie bez znaczenia jest tu także uchwała rady pedagogicznej w sprawie organizacji doskonalenia zawodowego nauczycieli. Uchwała ta nie dotyczy jednak dofinansowania, lecz samego doskonalenia nauczycieli.

Wniosek o dofinansowanie doskonalenia nauczycieli – do kiedy

W kolejnym kroku dyrektor składa do organu prowadzącego wnioski o dofinansowanie doskonalenia zawodowego nauczycieli na następny rok kalendarzowy. Wnioski są sporządzane w oparciu o wcześniej wymienione potrzeby określone przez dyrektora. Wnioski o dofinansowanie doskonalenia zawodowego nauczycieli na 2024 r. należy złożyć do organu prowadzącego do 31 października 2023 r.

W artykule znajdziesz odpowiedź m.in. na następujące pytania:

  • Na co można przeznaczyć dofinansowanie doskonalenia nauczycieli?
  • Którzy nauczyciele mogą ubiegać się o dofinansowanie doskonalenia?
  • Kto nie otrzyma dofinansowania?
  • Czy ze środków na doskonalenie zawodowe nauczycieli może skorzystać dyrektor szkoły?
  • Jaki wpływ na wydatkowanie środków na doskonalenie ma rada pedagogiczna?
  • Jakie są zadania dyrektora i organu prowadzącego w związku z dofinansowaniem doskonalenia nauczycieli?

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql