Możliwość wcześniejszego zapisywania nowych pracowników do PPK, nowe rozwiązania w zakresie nienależnych wpłat, rozszerzenie kompetencji PIP – to najważniejsze spośród zmian w zakresie PPK, które weszły w życie 4 czerwca 2022 r. Sprawdź, co zmieniło się w zakresie PPK w szkole.
W ramach ustawy z 28 kwietnia 2022 r. o zasadach realizacji zadań finansowanych ze środków europejskich w perspektywie finansowej 2021-2027 dokonano między innymi nowelizacji przepisów ustawy z dnia 4 października 2018 r. o pracowniczych planach kapitałowych ale też ustawy z dnia 13 kwietnia 2007 r. o Państwowej Inspekcji Pracy.
Ustawa o PPK przewiduje trzy rodzaje czynów zabronionych:
Do czasu nowelizacji Inspekcja Pracy miała podstawę do kontrolowania pracodawców pod kątem art. 106 i 107, ale nie było takiej możliwości w stosunku do art. 108. Nowelizacja zmieniła tę sytuację i nadała PIP nowe uprawnienie.
Niestety nie zostało doprecyzowane i zdefiniowane jakie działania pracodawców będą mogły zostać uznane za zniechęcanie do PPK. To zaś oznacza, że dopiero praktyka i interpretacja zachowań pracodawców przez PIP pokaże, czego nie należy robić w tym zakresie i które działania pracodawców będą wiązały się z ryzykiem otrzymania kary grzywny.
Wszystkie podmioty zatrudniające – nie tylko pracodawcy, będą mogli zostać skontrolowani przez PIP pod kątem obowiązków wynikających z ustawy z dnia 4 października 2018 r. o pracowniczych planach kapitałowych. Oznacza to, że PIP zweryfikuje wszystkich pracodawców pod kątem wszystkim ustawowych obowiązków w ramach PPK. Przez takie obowiązki należy rozumieć np. obowiązki dotyczące poinformowania osób zatrudnionych w wieku 55 – 69 lat o możliwości uczestnictwa w PPK, możliwości wnoszenia przez uczestników PPK wpłaty dodatkowej do PPK oraz możliwości obniżenia wpłaty podstawowej przez uczestników PPK którzy ze wszystkich źródeł otrzymują wynagrodzenie niższe niż 120 % wynagrodzenia minimalnego (w 2022 roku to kwota 3612 zł).
Pierwotnie do PPK można było zapisać nowego pracownika pod warunkiem, że osiągnie on 3 miesięczny staż pracy u nowego pracodawcy np. w szkole. Nie można było zapisać jej wcześniej, co oznaczało, że pierwsze trzy miesiące pracy zawsze były bez PPK.
Umowa o prowadzenie PPK (czyli faktyczne zapisanie do PPK) może zostać zawarta:
Dzięki tej zmianie umożliwione zostaje pracodawcom wcześniejsze zawarcie dla osoby zatrudnionej umowy o prowadzenie PPK. Pracodawcy, którzy będą chcieli zaoferować PPK od samego początku zatrudnienia będą mieli taką możliwość. Z drugiej strony tacy, którzy nadal będą woleli poczekać do ostatecznego terminu, będą mogli to zrobić. Taka decyzja zawsze będzie ostatecznie należała do pracodawcy.
Przed nowelizacją uczestnik PPK składał podmiotowi zatrudniającemu oświadczenie o zawartych w jego imieniu umowach o prowadzenie PPK. Było ono składane w terminie 7 dni po upływie 10 dni miesiąca następującego po miesiącu, w którym z kolei upłynął termin 3 miesięcy zatrudnienia (czyli od faktycznego ostatecznego terminu na zawarcie umowy o prowadzenie PPK). Konstrukcja tego mechanizmu została nieco zmodyfikowana. Pozostawiono jednak skomplikowaną procedurę dotyczącą możliwości wnoszenia sprzeciwu dokonania wypłaty transferowej.
Szczegóły i różnice w przykładzie.
Do tej pory przepisy nie wskazywały wprost, jak pracodawcy powinni postępować i od którego wynagrodzenia potrącać po raz pierwszy wpłatę dodatkową uczestnika PPK. Przepis nie był precyzyjny. Natomiast praktyka rynku wskazywała, żeby potrącać pierwszą wpłatę dodatkową uczestnika od kolejnego miesiąca.
Wątpliwości te zostały jednak rozwiane. Otóż deklaracja wpłaty dodatkowej do PPK składana przez uczestnika PPK będzie obowiązywała od miesiąca następującego po miesiącu, w którym została złożona – analogicznie jak inne deklaracje dotyczące wpłat składane przez uczestników PPK. To oznacza, że ustawodawca postanowił wpisać do ustawy mechanizm, który był już stosowany.
Przed nowelizacją ustawa o PPK nie przewidywała modeli postępowania w przypadku dokonania nienależnych wpłat do PPK. Dotyczy to sytuacji, kiedy pracodawca nienależnie dokona wpłaty do instytucji finansowej od osoby od której nie powinien takich środków potrącać.
Sytuacja ta została wreszcie uregulowana w przepisach. Niestety pracodawcom dano bardzo krótkie terminy na przekazanie uczestnikom tych nienależnie potrąconych środków. Otóż po zmianach instytucja finansowa w terminie 3 dni roboczych od dnia odkupienia jednostek uczestnictwa lub umorzenia jednostek rozrachunkowych, dokonuje zwrotu:
Wpłaty finansowane, za które nie zostały nabyte jednostki uczestnictwa funduszu inwestycyjnego, instytucja finansowa niezwłocznie, nie później niż w terminie 3 dni roboczych po powzięciu informacji, że wpłaty okazały się nienależne, dokonuje zwrotu:
W 2022 roku trwa przegląd ustawy o PPK. Oznacza to, że pod koniec tego mogą się pojawić kolejne propozycje znowelizowania przepisów ustawy. Ponadto w 2023 r. będzie miał miejsce pierwszy automatyczny zapis do PPK, co oznacza, że w dniu 1 kwietnia 2023 r. wszyscy uczestnicy którzy zrezygnowali z oszczędzania w PPK będą ponownie zapisywani do planu kapitałowego, z możliwością rezygnacji. Taka rezygnacja będzie ważna do 2027 r., kiedy będzie miał miejsce ponowny automatyczny zapis do PPK.
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń