Aktywne filtry:
Wyłącz filtry

Projekty aktów prawnych dla oświaty

Znajdziesz tu wyczerpujące informacje na temat planowanych zmian w prawie oświatowym. Dzięki stale aktualizowanym informacjom zyskasz pewność, że jesteś na bieżąco z przepisami i że żadna zmiana w prawie Cię nie zaskoczy! Zakładka „Projekty aktów prawnych dla oświaty” zawiera wszystkie najważniejsze informacje, o których warto wiedzieć już na etapie prac legislacyjnych, dlatego staramy się nie ominąć żadnego ważnego projektu. Tu również omawiamy ważne zmiany w szkolnictwie 2017. Sprawdź, jakie zmiany mogą dotyczyć Twojej placówki i jak się do nich przygotować. A jeśli chcesz mieć pewność, że opisane tu przepisy weszły w życie, sprawdź je w zakładce „Zmiany w prawie oświatowym”.

uchylenie regulaminu oceny pracy nauczycieli

Chaos informacyjny dotyczący oceny pracy nauczycieli (aktualizacja)

W ciągu ostatnich tygodni rozpętała się burza dotycząca nowej oceny pracy nauczycieli wynikająca z uchwalonej przez Sejm zmiany terminu na dokonanie oceny cyklicznej i deklaracji resortu edukacji, że uchyli obowiązek tworzenia w każdej placówce regulaminu oceny pracy. Czy wszystkie te zmiany faktycznie wejdą w życie, a jeśli tak to kiedy? Tego jeszcze nie wiadomo, ale sprawdźmy na jakim etapie są prace na nowelizacją Karty Nauczyciela.

subwencja oświatowa 2019

Subwencja oświatowa na 2019 rok – co przewiduje projekt

Resort edukacji przedstawił projekt podziału środków z subwencji oświatowej na 2019 r. Uwzględniono w nim nowe zadania oświatowe oraz zastosowano kilka zmian w stosunku do obecnego rozporządzenia. Sprawdzamy, jakich!

Posiłek w szkole i w domu

200 mln zł na szkolne stołówki – projekt rozporządzenia

Do 15 kwietnia 2019 r. dyrektorzy szkół podstawowych będą mogli zawnioskować do organu prowadzącego o udzielenie wsparcia w ramach programu „Posiłek w szkole i w domu”, jak wynika z projektu rozporządzenia w tej sprawie.

 nowy wzór sprawozdania ze średnich wynagrodzeń nauczycieli

Będzie nowy wzór sprawozdania ze średnich wynagrodzeń nauczycieli

Począwszy od sprawozdań za 2018 r., składanych do 20 stycznia 2019 r. , ma obowiązywać nowy wzór sprawozdania z wysokości średnich wynagrodzeń nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego, który uwzględnia zmianę kwoty bazowej, która nastąpiła w trakcie roku kalendarzowego ale nie z dniem 1 września.

pensum w zerówce

Pensum nauczyciela w grupie mieszanej 5- i 6-latków określi organ prowadzący

Obecnie Karta Nauczyciela nie wskazuje wprost jakie pensum powinien realizować nauczyciel, który prowadzi zajęcia w grupie mieszanej wiekowo, do której uczęszczają dzieci zarówno 5- jak i 6-letnie. Wkrótce ma to się zmienić.

f3db81a26d28d55d15d8f5aa1dd0e72f74fc7834-xlarge

Dyrektor szkoły będzie musiał być bardzo dobry

Resort edukacji planuje dostosować przepisy dotyczące wymagań wobec osób kandydujących na stanowisko dyrektora placówki oświatowej do nowej skali oceny pracy nauczycieli.

6b4cd25dfd575a971f16e5170055f370012458f6-xlarge

Nowa forma legitymacji szkolnej – w wersji mobilnej

mLegitymacja szkolna będzie nową formą stanowiącą mobilną wersję legitymacji szkolnej, która podobnie jak w przypadku pozostałych form, będzie poświadczała uprawnienie do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu kolejowego i autobusowego. Sprawdzamy wstępne założenia projektu dotyczącego mLegitymacji.

7c4bc5c96c0a3e2ae23616255267578e9377ebcf-xlarge

Będą nowe przepisy bhp dla szkół

MEN przygotowało projekt nowego rozporządzenia w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach. Przewiduje ono m.in. zapewnienie uczniom szafek na podręczniki, a także przeszkolenie wszystkich pracowników z zakresu udzielania pierwszej pomocy.

5efcea8fe8359575948a435cd0760b533a395211-xlarge

Pensum nauczyciela w grupie mieszanej określi organ prowadzący

W planowanej nowelizacji Karty Nauczyciela określony zostanie obowiązkowy wymiar godzin nauczyciela pracującego z grupą obejmującą zarówno dzieci 6-letnie, jak i młodsze. Pensum takie będzie ustalane przez organ prowadzący, jednak nie może być wyższe niż 25 godzin tygodniowo.

5c97b9c85d0770b43d4c06077dcc7c2edaf6b889-xlarge

Pomoc dla uczniów z rodzin dotkniętych żywiołami – zasady na 2018 r.

Rada Ministrów przygotowała projekt rozporządzenia regulującego zasady udzielania pomocy dla dzieci i uczniów z rodzin dotkniętych żywiołami. Świadczenia w 3 różnych formach będą przyznawane i organizowane do 31 grudnia 2018 r.

Tematyka

Poradnia

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze pytania
 
Zadaj pytanie ekspertowi »

Sprawdź inne nasze serwisy

Karta Nauczyciela od A do Z Poradnik Dyrektora Szkoły Nadzór nad działalnością szkoły Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem Portal BHP Ochrona danych osobowych

Zajmie ci to jedynie 2 minuty

wiper-pixel