Już w roku szkolnym 2025/2026 rozpocznie się kształcenie w nowym zawodzie w klasyfikacji szkolnictwa branżowego – technik gospodarki nieruchomościami. Szczegóły w projekcie rozporządzenia.
Opublikowano projekt nowelizacji zawierający duże zmiany w Karcie Nauczyciela. Planowane zmiany mają znacząco wpłynąć na warunki pracy, rozwój zawodowy oraz wynagradzanie nauczycieli. Wśród propozycji znalazły się nowe rozwiązania obejmujące zarówno kwestie płac, czasu pracy jak i awansu zawodowego. W założeniach celem zmian jest unowocześnienie systemu oświaty oraz zwiększenie atrakcyjności zawodu nauczyciela. W artykule znajdziesz zestawienie kluczowych zmian w Karcie Nauczyciela 2025 - 2026. Dowiesz się także, jaki jest planowany termin ich wejścia w życie
Zmiany dotyczące przeprowadzania egzaminów zawodowych wprowadzone ustawą z 21 listopada 2024 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw uszczegółowiono w projekcie rozporządzenia w sprawie egzaminów zawodowych. Dotyczą one głównie wykorzystania w egzaminach SIOEZ. Na ten rok szkolny projektowane regulacje przewidują jeszcze przepisy przejściowe – sprawdzamy jakie!
Budynki szkół będą mogły zostać na schrony (budowle ochronne). Sprawdź, jakie warunki będzie musiał spełniać budynek szkolny, by doszło do jego wyznaczenia na schron. Szczegóły w projekcie nowego rozporządzenia.
Uczniom, którzy zostali poszkodowani w wyniku powodzi lub innych klęsk żywiołowych, przysługiwać będzie specjalny zasiłek losowy na cele edukacyjne, ale także m.in. na wyjazdy terapeutyczno-edukacyjne. Sprawdź, kto będzie mógł skorzystać z takiego zasiłku i w jakiej wysokości. Szczegóły w projekcie rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie szczegółowych warunków udzielania pomocy dzieciom i uczniom w formie zasiłku losowego na cele edukacyjne, pomocy uczniom w formie wyjazdów terapeutyczno-edukacyjnych oraz pomocy dzieciom i uczniom w formie zajęć opiekuńczych i zajęć terapeutyczno-edukacyjnych w latach 2025–2027.
Podwyżki dla nauczycieli i zmiana zasad naliczania średniego wynagrodzenia – takie nowości znalazły się w projekcie nowelizacji Karty Nauczyciela przygotowanej w 2022 r. przez Obywatelski Komitet Inicjatywy Ustawodawczej reprezentowany przez władze Związku Nauczycielstwa Polskiego.
Nowelizacja najnowszych przepisów dotyczących oceniania i klasyfikowania dotyczy zwolnienia uczniów klas VII i VIII uczęszczających na naukę języka mniejszości narodowej, mniejszości etnicznej lub regionalnego z nauki drugiego języka obcego nowożytnego. Ma to zmniejszyć tygodniowe obciążenie nauką języków. Sprawdzamy szczegóły projektowanych zmian.
Przedstawiono najnowsze minimalne wymagania dla sprzętu komputerowego, w tym komputerów stacjonarnych, laptopów i tabletów, w który powinny być wyposażone szkoły artystyczne. Co ważne, dodano również nowe wymagania dla technologii informacyjno-komunikacyjnych – czego do tej pory nie było w przepisach. Przedstawiamy szczegóły!
Przed nami kolejna aktualizacja wymagań technicznych dla komputerów w szkole. Zmiana jest powiązana m.in. z realizacją celów w ramach Krajowego Planu Odbudowy. Sprawdź, co zmieni się w zakresie wymagań technicznych dla komputerów w szkole.
Pracownicy w szkołach samorządowych doczekają się podwyżek. W wykazie prac legislacyjnych opublikowana została bowiem nowelizacja rozporządzenia Rady Ministrów zawierająca nowe minimalne stawki wynagrodzenia zasadniczego na poszczególnych kategoriach zaszeregowania. Stawki te mają wzrosnąć na poziomie od 5% do 16,65 %. Wiemy już, ile wyniosą stawki na poszczególnych kategoriach zaszeregowania.
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń
Zajmie ci to jedynie 2 minuty