Rząd przyjął projekt ustawy, który wprowadza rozwiązania dotyczące walki ze skutkami powodzi. Wiele z nich dotyczy oświaty, kształcenia uczniów z terenów powodziowych oraz pomocy finansowej dla tych uczniów. Sprawdzamy, jakie rozwiązania proponuje rząd i kiedy mogą wejść w życie.
1) Zasiłek losowy dla dzieci z rodzin, które ucierpiały w wyniku powodzi – 1000 zł
W celu zabezpieczenia potrzeb edukacyjnych dziecka poszkodowanego w wyniku powodzi, które realizuje roczne przygotowanie przedszkolne lub ucznia uczęszczającego do szkoły wszystkich typów, kształcącego się w tej szkole w formie dziennej, będzie można przyznać jednorazowo zasiłek losowy na cele edukacyjne. Zasiłek będzie przyznawany w kwocie 1000 zł, niezależnie od dochodów. Zasiłek nie będzie podlegał zwrotowi.
2) Uproszczenie procedury tworzenia tymczasowych lokalizacji szkół i przedszkoli
Jednostki, które ucierpiały wskutek powodzi, powinny dysponować skróconymi procedurami związanymi z przeniesieniem przedszkola, szkoły lub placówki do tymczasowej siedziby lub utworzeniem tymczasowej lokalizacji. Aby maksymalnie skrócić czas przywrócenia możliwości korzystania z wychowania przedszkolnego, realizacji obowiązku szkolnego i obowiązku nauki, a także kształcenia osób dorosłych proponuje się, żeby decyzję w omawianym zakresie były podejmowane w drodze zarządzenia wójta, burmistrza, prezydenta miasta, starosty albo marszałka województwa. Aktualnie niezbędna jest uchwała organu stanowiącego jednostki samorządu terytorialnego.
3) Zniesienie ograniczenia liczby uczniów w klasach na terenach powodziowych
Konieczne jest zabezpieczenie miejsc wychowania przedszkolnego i spełniania obowiązku szkolnego w innych prowadzonych przez gminę szkołach lub placówkach, które gminy mogą wskazać rodzicom dzieci, w przypadkach gdy szkoły/placówki, do których dotychczas uczęszczali, uległy zniszczeniu.
4) Usprawiedliwienie nieobecności w pracy młodocianych pracowników oraz zachowanie uprawnień pracodawców do dofinansowania kosztów ich kształcenia
Możliwe będzie wprowadzenie rozwiązania, które regulują kwestie związane z przygotowaniem zawodowym młodocianych pracowników, którzy wskutek powodzi nie mają możliwości realizowania tego przygotowania u pracodawców, a także zagwarantowanie tym pracodawcom uzyskania dofinansowania kosztów kształcenia tych pracowników za okres ich usprawiedliwionej nieobecności w pracy spowodowanej powodzią.
5) Wydłużono termin na przekazywanie danych do SIO
Termin na przekazywanie danych do systemu informacji oświatowej określony został na 7 dni od zmiany w stanie faktycznym. W związku z wprowadzeniem stanu klęski żywiołowej, wydłużony zostanie ten termin do 21 dni, na podstawie przepisu epizodycznego obowiązującego do 31 grudnia 2024 r.
6) Możliwość finasowania remontów przedszkoli po powodzi z rezerwy subwencji oświatowej
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń