Będą zmiany w treści arkusza organizacyjnego

Michał Kowalski
Data publikacji: 23 maja 2023 r.
Poleć znajomemu
Będą zmiany w treści arkusza organizacyjnego

Do konsultacji trafiły przepisy, które wprowadzą zmiany w treści arkusza organizacyjnego, Wprowadzona zostanie również możliwość tworzenia klas łączonych w szkołach w okręgowych ośrodkach wychowawczych. Nowelizacja ma wejść w życie następnego dnia po ogłoszeniu.

Arkusz organizacyjny – nauczyciele w awansie zawodowym bez podziału na stopnie awansu

Zmiana dotycząca arkusza organizacyjnego ma charakter precyzujący. Otóż nie ma już konieczności wskazywania liczby nauczycieli podaje liczbę nauczycieli przystępujących do postępowań egzaminacyjnych lub postępowań kwalifikacyjnych w roku szkolnym, którego dotyczy arkusz - w podziale na stopnie awansu zawodowego.

Wystarczające będzie wskazanie samej liczby tych nauczycieli.

Klasy łączone w szkołach w okręgowych ośrodkach wychowawczych

Druga ze zmian dotyczy nowych placówek – okręgowych ośrodków wychowawczych. Tak jak w przypadku zakładów poprawczych i schronisk dla nieletnich, w szkołach wchodzących do tych ośrodków będzie można tworzyć klasy łączone na wszystkich obowiązkowych zajęciach edukacyjnych.

Nie będzie jednak możliwe łączenie klas z różnych etapów edukacyjnych.

Liczba uczniów w takiej klasie łączonej nie będzie mogła przekroczyć liczby uczniów w oddziale szkolnym w danym okręgowym ośrodku wychowawczym przeznaczonym dla nieletnich:

  • w normie intelektualnej, w którym realizuje się system wychowawczy resocjalizacyjny – maksymalnie 12,
  • w normie intelektualnej, w którym realizuje się system wychowawczy resocjalizacyjno-terapeutyczny – nie więcej niż 6,
  • z niepełnosprawnością intelektualną, w którym realizuje się system wychowawczy resocjalizacyjno-rewalidacyjny – do 8.

Warto dodać, że dyrektor branżowej szkoły I stopnia funkcjonującej w okręgowym ośrodku wychowawczym będzie mógł zdecydować, iż kształcenie uczniów, którym skrócono okres nauki w tej szkole, będzie odbywało się przez 6 dni w tygodniu. Takie posunięcie będzie jednak wymagało zgody rady pedagogicznej.

Źródło:
  • projekt rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowej organizacji publicznych szkół i publicznych przedszkoli
Opracowanie: Michał Kowalski

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql