Od września będzie obowiązywało nowe rozporządzenie w sprawie sposobu nauczania szkolnego oraz zakresu treści dotyczących wiedzy o życiu seksualnym człowieka (…), a dotyczyć będzie organizacji zajęć edukacji zdrowotnej. Wiadomo już, że zajęcia nie będą obowiązkowe a nowe przepisy określają sposób ich organizacji, w tym liczebność grup czy termin na ewentualną rezygnację z zajęć. Sprawdź, jak prawidłowo zorganizować zajęcia z edukacji zdrowotnej w roku szkolnym 2025/2026.
Z artykułu dowiesz się:
Edukacja zdrowotna, oprócz dotychczasowych treści z zakresu przedmiotu wychowanie do życia w rodzinie, rozbudowana została o treści związane z:
Zajęcia edukacji zdrowotnej będą prowadzone w: |
|
klasach IV–VIII szkoły podstawowej, z wyjątkiem szkoły podstawowej dla dorosłych |
w wymiarze 1 godziny tygodniowo w każdej z tych klas, przy czym zajęcia będą realizowane w klasie VIII nie dłużej niż do końca stycznia danego roku szkolnego, z uwagi na przeprowadzany w maju egzamin ósmoklasisty |
|
w wymiarze 1 godziny tygodniowo w klasach I i II albo klasach II i III albo klasach I i III tych szkół (łącznie 2 godziny w okresie nauczania) |
Od kiedy: od roku szkolnym 2025/2026, tj. we wszystkich klasach, w których dotychczas były prowadzone zajęcia WDŻ |
Zajęcia są organizowane w oddziałach albo w grupach międzyoddziałowych liczących nie więcej niż 24 uczniów. Dotychczas liczebność grupy na WDŻ wynosiła 28 uczniów. W przypadku zajęć z obszaru zdrowia psychicznego, seksualnego lub dojrzewania oddział albo grupa międzyoddziałowa mogą być podzielone na mniejsze grupy.
Dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym, w tym uczniów z niepełnosprawnościami sprzężonymi, z których jedną z niepełnosprawności jest niepełnosprawność intelektualna w stopniu umiarkowanym lub znacznym, nie organizuje się zajęć.
Tak jak to było w przypadku zajęć WDŻ, w każdym roku szkolnym przed przystąpieniem do realizacji zajęć nauczyciel prowadzący zajęcia wraz z wychowawcą przeprowadza co najmniej jedno spotkanie informacyjne z rodzicami uczniów niepełnoletnich oraz z uczniami pełnoletnimi. Nauczyciel jest obowiązany przedstawić pełną informację o celach i treściach realizowanego programu nauczania, podręcznikach, materiałach edukacyjnych, materiałach ćwiczeniowych oraz o środkach dydaktycznych.
Uczeń niepełnoletni nie bierze udziału w zajęciach, jeżeli jego rodzice zgłoszą dyrektorowi szkoły w formie pisemnej rezygnację z udziału ucznia w zajęciach. Natomiast uczeń pełnoletni nie bierze udziału w zajęciach, jeżeli zgłosi dyrektorowi szkoły w formie pisemnej rezygnację ze swojego udziału w zajęciach.
Zajęcia nie podlegają ocenie i nie mają wpływu na promocję ucznia do klasy programowo wyższej ani na ukończenie szkoły.
Więcej o edukacji zdrowotnej piszemy w artykułach:
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń