Nowa podstawa programowa dla zawodu technik elektromobilności

Michał Kowalski
Data publikacji: 13 lutego 2024 r.
Poleć znajomemu
Nowa podstawa programowa dla zawodu technik elektromobilności

Czekają nas zmiany w podstawach programowych szkolnictwa branżowego. Niebawem możliwe stanie się kształcenie w nowym zawodzie – technik elektromobilności. W związku z tym przygotowana została podstawa programowa dla tego zawodu. Poza tym pojawią się nowe podstawy programowe dla innych zawodów związanych z samochodami elektrycznymi – elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych.

Niebawem nowa podstawa programowa dla zawodu technik elektromobilności

Rozporządzenie reguluje nową podstawę programową dla zawodu technik elektromobilności. W ramach tego zawodu wyodrębniono kwalifikacje:

  • MOT.02. Obsługa, diagnozowanie i naprawa mechatronicznych systemów pojazdów samochodowych,
  • MOT.07. Organizacja i prowadzenie procesu obsługi i naprawy pojazdów zeroemisyjnych i niskoemisyjnych.
Uczniowie będą mogli kształcić się w zawodzie technik elektromobilności:
  • w technikum,
  • w branżowej szkole II stopnia,
  • na kwalifikacyjnych kursach zawodowych,
  • na kursach umiejętności zawodowych w zakresie kwalifikacji wyodrębnionych w tym zawodzie.

Zmiany związane z samochodami elektrycznymi

Pierwsza z tych kwalifikacji jest wyodrębniona także w zawodach elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych. Z tego względu w projekcie rozporządzenia przewidziano także nowe podstawy programowe dla tych zawodów. Wśród zmian znajdzie się m.in. dostosowanie tych podstaw do aktualnego zapotrzebowania na rynku pracy w branży motoryzacyjnej, w szczególności obsługi samochodów elektrycznych i systemów magazynowania energii pojazdów samochodowych.

Zmiany w podstawach programowych w innych zawodach

Kolejne zmiany dotyczą zawodów operator obrabiarek skrawających i technik mechanik. Poza tym planowane jest dostosowanie kształcenia w zawodzie technik weterynarii do zmian wynikających z przepisów rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2019/624 z dnia 8 lutego 2019 r. dotyczącego szczególnych przepisów w dziedzinie przeprowadzania kontroli urzędowych dotyczących produkcji mięsa oraz obszarów produkcyjnych i obszarów przejściowych w odniesieniu do żywych małży zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2017/625.

Źródło:
  • Projekt rozporządzenia Ministra Edukacji zmieniającego rozporządzenie w sprawie podstaw programowych kształcenia w zawodach szkolnictwa branżowego oraz dodatkowych umiejętności zawodowych w zakresie wybranych zawodów szkolnictwa branżowego
Opracowanie: Michał Kowalski

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql