Nowe Lex Czarnek – szersze uprawnienia kuratora względem dyrektora

Data publikacji: 24 października 2022 r.
Poleć znajomemu
Nowe Lex Czarnek – szersze uprawnienia kuratora względem dyrektora

Kluczowym rozwiązaniem w ramach zmodyfikowanego projektu nowelizacji Prawa oświatowego jest rozszerzenie uprawnień kuratora oświaty względem dyrektora. Dotyczy to zwłaszcza obsady funkcji dyrektora, ale nie tylko.

5 przypadków, w których wymagana będzie pozytywna opinia kuratora

Podobnie jak w pierwszej wersji projektu, która została zawetowana przez Prezydenta, przewidziano w nim szersze uprawnienia kuratora oświatowy. Przejawiają się one w konieczności uzyskania pozytywnej opinii kuratora (a więc de facto zgody) na podjęcie pewnych czynności w zakresie obsady funkcji kierowniczych, przede wszystkim dyrektora.

Pozytywna opinia kuratora oświaty ma być wymagana do:

  • powierzenia funkcji dyrektora tzw. menedżerowi czyli osobie niebędącej nauczycielem,
  • powierzenia funkcji dyrektora bez konkursu tj. w przypadku, gdy do konkursu nie zgłosi się żaden kandydat albo w wyniku konkursu nie zostanie wyłoniony kandydat (dodatkowo będzie wymagana opinia rady
  • pedagogicznej, rady szkoły lub placówki oraz organizacji związkowych będących jednostkami organizacyjnymi organizacji związkowych reprezentatywnych w rozumieniu ustawy o Radzie Dialogu Społecznego albo jednostkami organizacyjnymi organizacji związkowych wchodzących w skład reprezentatywnych organizacji związkowych, zrzeszających nauczycieli, działających w danej szkole),
  • powierzenia funkcji dyrektora na okres krótszy niż 5 lat szkolnych,
  • odwołania nauczyciela z funkcji kierowniczej w szczególnie uzasadnionych przypadkach tj. w trybie art. 66 ust. 1 pkt 2 Prawa oświatowego.
Wymóg uzyskania pozytywnej opinii kuratora nie będzie dotyczył szkół i placówek prowadzonych przez ministrów.

Kurator może doprowadzić do zawieszenia dyrektora

Organ nadzoru pedagogicznego będzie mógł także wystąpić do organu prowadzącego z wnioskiem o zawieszenie dyrektora w obowiązkach służbowych i to jeszcze przed złożeniem wniosku o wszczęcie przeciwko temu dyrektorowi postepowania dyscyplinarnego. Wniosek o zawieszenie będzie mógł być złożony w sprawach niecierpiących zwłoki związanych z zagrożeniem bezpieczeństwa uczniów w czasie zajęć organizowanych przez szkołę.

Wniosek kuratora oświaty będzie wiążący dla organu prowadzącego.

Radny w komisji konkursowej

Zmiany objęły także organizację konkursu na stanowisko dyrektora. Nie są to jednak rozwiązania idące w kierunku zwiększenia liczby przedstawicieli organu nadzoru pedagogicznego w składzie komisji konkursowej. Zamiast tego przewidziano, że przedstawicielem organu prowadzącego w komisji konkursowej będzie mógł być także radny tj. członek organu stanowiącego.

Nowe terminy w procedurze konkursowej

W przypadku konkursu ogłaszanego w związku z kończącą się kadencją dotychczasowego dyrektora ogłoszenie będzie następowało w określonym terminie tj.:

  • nie wcześniej niż z początkiem roku kalendarzowego, w którym upływa kadencja dotychczasowego dyrektora,
  • nie później niż na 2 miesiące przed upływem tego okresu.
Ten drugi termin będzie dotyczył odpowiednio przypadku, w którym będzie dobiegał końca okres powierzenia pełnienia obowiązków dyrektora.

Dwa dodatkowe tryby odwołania z funkcji kierowniczej

Warto także wspomnieć o nowych trybach odwołania z funkcji kierowniczej. Otóż będzie to możliwe w przypadku rezygnacji z funkcji kierowniczej, za porozumieniem stron zawartym z:

  • organem prowadzącym – w przypadku odwołania dyrektora,
  • dyrektorem – w przypadku odwołania innego nauczyciela.
Termin odwołania będzie uzgadniany w porozumieniu.

Drugie rozwiązanie to odwołanie z funkcji kierowniczej w wyniku zmian organizacyjnych uzasadniających likwidację stanowiska kierowniczego. Odwołanie nastąpi wtedy ze skutkiem na koniec roku szkolnego, z zachowaniem 3-miesięcznegon okresu wypowiedzenia.

W związku z tym odwołanie będzie musiało być dokonane do końca maja.
Źródło:
  • Projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo oświatowe oraz niektórych innych ustaw (z 20 października 2022 r.)
Opracowanie: Michał Kowalski

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql