Od 19 maja 2020 r. organ sprawujący nadzór pedagogiczny będzie mógł przyznawać nagrody nauczycielom także bez wniosku dyrektora szkoły lub organu prowadzącego, jak wynika z nowelizacji rozporządzenia w sprawie nagród dla nauczycieli.
Minister Edukacji Narodowej ustalił kierunki polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2019/2020. Sprawdź, jakie zadania z zakresu nadzoru pedagogicznego będą realizować kuratorzy oświaty w zakresie kontroli, ewaluacji i monitorowania.
Do ustalenia planu sieci publicznych szkół podstawowych prowadzonych przez gminę i określenia granic obwodów publicznych szkół podstawowych na okres od 1 września 2019 r. stosuje się przepisy art. 39 ustawy – Prawo oświatowe (art. 81 ust. 3 ustawy o zmianie ustawy - Prawo oświatowe, ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw). Sprawdzamy, kto opiniuje uchwały w sprawie planu.
Kurator może przeprowadzić kontrolę zgodności statutu z obowiązującymi regulacjami. Jeżeli statut nie jest dostosowany do nowych przepisów , to dyrektor kierujący placówką musi liczyć się z konsekwencją zastosowania wobec niego środków przysługujących organowi sprawującemu nadzór pedagogiczny. Sprawdzamy, jakie będą konsekwencje zakwestionowania zgodności statutu z prawem oświatowym.
W sprawach o uznanie świadectwa lub innego dokumentu właściwy jest kurator oświaty ze względu na miejsce zamieszkania ucznia ubiegającego się, a w przypadku braku takiego miejsca - kurator oświaty właściwy ze względu na siedzibę instytucji, w której osoba ta zamierza złożyć świadectwo. Kurator może uznać, że świadectwo zagraniczne jest dokumentem potwierdzającym wykształcenie podstawowe, zasadnicze zawodowe lub średnie w trybie postępowania administracyjnego.
1 września w życie wejdzie nowelizacja rozporządzenia dotyczącego przeprowadzania konkursów, turniejów i olimpiad. Sprawdzamy, jakie zmiany przewidziano w rozporządzeniu.
MEN opublikował projekt rozporządzenia regulującego organizację i sposób przeprowadzania konkursów, turniejów i olimpiad. Zmiany mają nie tylko charakter dostosowawczy. Warto zwrócić uwagę na nowe kompetencje kuratora oświaty i MEN, a także regulacje dotyczące olimpiad dla uczniów szkoły podstawowej.
Zgodnie z przepisami wdrażającymi reformę systemu oświaty kuratoria mają obowiązek publikować na swojej stronie internetowej informacje o wolnych stanowiskach pracy. MEN wydał specjalny komunikat ze zbiorczą listą łączy do poszczególnych baz ofert pracy.
Od 1 stycznia obowiązywać będą nowe przepisy regulujące zasady przeprowadzania konkursu na stanowisko kuratora oświaty. W stosunku do dotychczasowego stanu prawnego nowe rozporządzenie MEN wprowadza zmiany, które mają przede wszystkim charakter precyzujący.
30 listopada 2013 r. wchodzi w życie ustawa z 27 września 2013 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty (Dz.U. z 2013 r., nr 1317). Od tego dnia stanowiska kuratora i wicekuratora oświaty nie można łączyć z mandatem radnego.
Stanowisko kuratora i wicekuratora nie będzie mogło być łączone z mandatem radnego - tak zdecydował sejm. Przepisy przejściowe gwarantują zachowanie praw nabytych do dnia wygaśnięcia mandatu.
Komisja Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej zwróciła się do Rady Ministrów o przygotowanie zmian w ustawie o systemie oświaty, przywracających kuratorowi oświaty kompetencję wyrażania zgody na likwidację szkół. Resort edukacji nie zamierza jednak zmieniać przepisów - rola kuratora oświaty pozostanie ograniczona do opiniowania zamiaru likwidacji placówek.
Copyright © Wszelkie prawa zastrzeżone