Projekt nowelizacji przepisów w sprawie finansowania płac nauczycieli po pierwszym czytaniu

Michał Kowalski

Michał Kowalski

Data publikacji: 16 września 2016 r.
Poleć znajomemu
Projekt nowelizacji przepisów w sprawie finansowania płac nauczycieli po pierwszym czytaniu

13 września w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego oraz niektórych innych ustaw. Projekt przygotowany przez Związek Nauczycielstwa Polskiego zakłada gruntowne zmiany w finansowaniu wynagrodzeń nauczycieli. Zgodnie z nowelizacją wynagrodzenia nauczycieli w szkołach samorządowych mają być finansowane nie z subwencji oświatowej, lecz z dotacji celowej z budżetu państwa.

Dotacja celowa zamiast subwencji oświatowej

Związek Nauczycielstwa Polskiego przygotował obywatelski projekt nowelizacji przepisów w sprawie finansowania wynagrodzeń nauczycieli. Przedstawiając projekt w Sejmie, Prezes ZNP Sławomir Broniarz podkreślił, że wadą dotychczasowych rozwiązań była możliwość rozdysponowania przez samorządy środków z subwencji oświatowej na cele inne niż wynagrodzenia nauczycieli, a nawet poza oświatę.

Dlatego zaproponowano finansowanie wynagrodzeń nauczycieli z dotacji celowej z budżetu państwa. Wysokość wynagrodzeń byłaby określana wyłącznie przez Ministra Edukacji Narodowej, zaś obowiązkiem samorządu byłoby jedynie wypłacanie pensji. W tym celu konieczne jest wprowadzenie zmian w ustawie o systemie oświaty, ustawie o dochodach jednostek samorządu terytorialnego oraz Karcie w Nauczyciela.

Posłowie za zmianami

Nowelizacja spotkała się z aprobatą Sejmu. Wszystkie kluby i koła poselskie po pierwszym czytaniu opowiedziały się bowiem za przekazaniem projektu do dalszych prac w Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży oraz Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej.

Źródło:

  • Strona internetowa ZNP (http://www.znp.edu.pl).
  • Projekt ustawy o zmianie ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego oraz niektórych innych ustaw (projekt z 19 lipca 2016 r.)
Opracowanie: Michał Kowalski

Sprawdź inne nasze serwisy

Karta Nauczyciela od A do Z Poradnik Dyrektora Szkoły Nadzór nad działalnością szkoły Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem Portal BHP Ochrona danych osobowych

wiper-pixel