Senat proponuje kolejne zmiany w kształceniu dzieci i uczniów z Ukrainy

Data publikacji: 20 kwietnia 2022 r.
Poleć znajomemu
Senat proponuje kolejne zmiany w kształceniu dzieci i uczniów z Ukrainy

Domowe punkty przedszkolne, zwolnienie z oceniania, klasyfikacji i egzaminów i oddziały międzynarodowe – to nowości, które proponuje Senat w projekcie nowelizacji ustawy dotyczącej kształcenia uczniów z Ukrainy.

Senat proponuje domowe punkty wychowania przedszkolnego

Przede wszystkim Senat zaproponował uproszczone procedury tworzenia punktów przedszkolnych. Co ciekawe, mogłyby to być także tzw. domowe punkty wychowania przedszkolnego. Byłyby tworzone w sytuacji braku miejsc w publicznych przedszkolach i punktach wychowania przedszkolnego.

Do utworzenia takiego punktu wymagana byłaby zgoda jednostki samorządu terytorialnego.

Finansowanie takiej jednostki byłoby oparte o porozumienie z gminą w sprawie wysokości i zasad przyznawania dotacji.

Półkolonie i kolonie także dla dzieci z Ukrainy

W projekcie przewidziano też możliwość organizowania przez dyrektora kolonii i półkolonii dla dzieci z Ukrainy. Koszty organizacji takich aktywności miałyby być pokryte z dotacji celowej z budżetu państwa.

Oddziały międzynarodowe w roku szkolnym 2022/2023

Kolejną proponowaną nowością jest możliwość tworzenia oddziałów międzynarodowych od przyszłego roku szkolnego. W oddziałach tych realizowana byłaby ukraińska podstawa programowa dzięki pracy nauczycieli pochodzenia ukraińskiego.

Takie fakultatywne rozwiązanie byłoby alternatywą dla oddziałów przygotowawczych i klas ogólnodostępnych.

Senat proponuje przedłużanie kadencji dyrektorów

W poprzednich latach szkolnych z powodu COVID-19 zdecydowano się wprowadzić rozwiązanie pozwalające na rezygnację z organizacji konkursów i powierzanie funkcji dyrektora w uproszczonym trybie. Senat zaproponował ponowne wprowadzenie takiego narzędzia w związku z napływem uchodźców z Ukrainy.

Powierzenie funkcji dyrektora bez konkursu miałoby odbywać się po uzyskaniu pozytywnej opinii organu sprawującego nadzór pedagogiczny, opinii rady pedagogicznej i rady szkoły a także zakładowych organizacji związkowych.

Alternatywa dla klasyfikacji i egzaminu

Aktualnie istnieje możliwość rezygnacji z klasyfikacji uczniów z Ukrainy, ale jedynie w oddziale przygotowawczym. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj>>

W omawianym projekcie Senat zaproponował zwolnienie uczniów z Ukrainy wymogu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów z Ukrainy, a także przystępowania do egzaminu ósmoklasisty. Zamiast tego uczniowie ci mieliby być oceniani opisowo. Jednocześnie realizacja przez tych uczniów obowiązku szkolnego i obowiązku nauki byłaby poświadczana.

Uczniowie zwolnieni z obowiązku zdawania egzaminu ósmoklasisty będą mogli być przyjęci do klasy I szkoły ponadpodstawowej na mocy decyzji dyrektora, jeżeli szkoła po rekrutacji będzie dysponowała wolnymi miejscami.

Źródło:

  • Projekt ustawy o zmianie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa oraz ustawy – Prawo oświatowe
Opracowanie: Michał Kowalski

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql