Klasyfikacja uczniów z Ukrainy i inne nowości – nowelizacja wchodzi w życie (aktualizacja)

Michał Kowalski
Data publikacji: 13 kwietnia 2022 r.
Poleć znajomemu
Klasyfikacja uczniów z Ukrainy i inne nowości – nowelizacja wchodzi w życie (aktualizacja)

Możliwość odstąpienia od klasyfikacji ucznia z Ukrainy, nowe zasady podziału na grupy i nie tylko. Po publikacji projektu nowelizacji rozporządzenia dotyczącego kształcenia obywateli Ukrainy nie trzeba było długo czekać na jego przyjęcie i wejście w życie. Wyjaśniamy, jakie nowe rozwiązania przewidziano w nowelizacji.

Rada pedagogiczna zadecyduje o klasyfikacji w oddziale przygotowawczym

Kwestia klasyfikacji uczniów z Ukrainy została wreszcie uregulowana w przepisach. Otóż w roku szkolnym 2021/2022 uczeń z tego kraju uczęszczający do oddziału przygotowawczego nie będzie podlegał klasyfikacji rocznej.

Uczeń z Ukrainy nie będzie klasyfikowany, gdy rada pedagogiczna uzna, że:

  • nie zna on języka polskiego, lub
  • znajomość języka polskiego jest niewystarczająca do korzystania z nauki, lub
  • zakres realizowanych w szkole zajęć edukacyjnych uniemożliwia przeprowadzenie klasyfikacji rocznej tego ucznia.
Uznanie to powinno nastąpić w drodze uchwały rady pedagogicznej.

Klasyfikacji będzie zatem podlegał uczeń z Ukrainy:

  • spoza oddziału przygotowawczego, lub
  • w sytuacji, w której rada pedagogiczna uzna inaczej niż wskazano wyżej.

W przypadku braku klasyfikacji - zaświadczenie zamiast świadectwa

W przypadku wyłączenia klasyfikacji uczeń otrzyma zaświadczenie o uczęszczaniu do oddziału przygotowawczego. Zaświadczenie to ma zawierać następujące elementy:

  • nazwę i adres szkoły;
  • imię (imiona) i nazwisko ucznia, klasę, do której uczeń uczęszczał, rok szkolny oraz okres uczęszczania ucznia do szkoły;
  • zrealizowaną liczbę dodatkowych godzin nauki języka polskiego wraz z krótkim opisem osiągniętego poziomu biegłości językowej;
  • zajęcia edukacyjne, które uczeń zrealizował, wraz ze wskazaniem tygodniowego wymiaru godzin poszczególnych zajęć edukacyjnych;
  • zwięzłą ocenę opisową dotyczącą zrealizowanych przez ucznia zajęć edukacyjnych zawierającą opis posiadanych przez ucznia wiadomości i umiejętności;
  • predyspozycje, uzdolnienia i zainteresowania ucznia;
  • inne informacje o uczniu, które nauczyciel prowadzący zajęcia edukacyjne uzna za istotne dla dalszego procesu kształcenia ucznia;
  • miejscowość i datę wydania zaświadczenia;
  • pieczęć i podpis dyrektora szkoły.

Z kolei w arkuszu ocen należy wówczas wpisać stosowną adnotację – w miejscu, którym wskazywana była uchwała dotycząca promocji i ukończeniu szkoły.

Adnotacja w arkuszu ocen powinna brzmieć: „Na podstawie uchwały rady pedagogicznej z dnia... uczeń nie podlegał klasyfikacji rocznej zgodnie z § 6b ust. 1 rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki z dnia 21 marca 2022 r. w sprawie organizacji kształcenia, wychowania i opieki dzieci i młodzieży będących obywatelami Ukrainy (Dz. U. poz. 645 i 795)".

Możliwa kontynuacja nauki w przedszkolu

Dzieci z Ukrainy będą mogły kontynuować naukę w publicznych przedszkolach i oddziałach przedszkolnych w szkołach podstawowych. Niezbędne do tego będzie złożenie – w terminie do 30 czerwca – pisemnej deklaracji o kontynuowaniu wychowania przedszkolnego w publicznym przedszkolu lub publicznej szkole podstawowej, do której dziecko obecnie uczęszcza. Deklarację będzie mógł złożyć:

  • rodzic,
  • inna osoba sprawująca opiekę nad dzieckiem.

To jeden z nielicznych przypadków, w których rozwiązania dotyczące uczniów z Ukrainy rozciągają się także na okres po zakończeniu obecnego roku szkolnego.

Oddziały z większą liczbą uczniów przez cały okres edukacyjny

Możliwe stało się również funkcjonowanie oddziałów ze zwiększoną liczebnością uczniów z Ukrainy aż do końca etapu edukacyjnego. Dotyczy to oddziału:

  • przedszkolnego,
  • klas I-III szkoły podstawowej,
  • integracyjnego lub specjalnego w przedszkolu lub w szkole,
  • grup wychowawczych funkcjonujących w specjalnych ośrodkach szkolno-wychowawczych oraz specjalnych ośrodkach wychowawczych.

6 godzin dodatkowych zajęć języka polskiego

Zwiększona została również liczba godzin dodatkowych zajęć języka polskiego - z 2 do 6. Zajęcia te będzie można prowadzić:

  • indywidualnie,
  • w grupach liczących do 15 uczniów.
Dodatkowe zajęcia z języka polskiego wraz z zajęciami wyrównawczymi będą mogły przekroczyć limit 6 godzin w przeliczeniu na ucznia.

5 rozwiązań w zakresie podziału oddziałów na grupy

Przewidziano również regulacje dotyczące podziału oddziałów na grupy na poszczególnych zajęciach.

obowiązkowe zajęcia z informatyki

Zajęcia mogą być prowadzone w grupie oddziałowej lub międzyoddziałowej liczącej nie więcej niż 30 uczniów.

obowiązkowe zajęcia z języków obcych nowożytnych

Zajęcia mogą być prowadzone w grupie oddziałowej lub międzyoddziałowej liczącej nie więcej niż 30 uczniów. Przy podziale na grupy należy uwzględnić stopień zaawansowania znajomości języka obcego nowożytnego.

obowiązkowe zajęcia edukacyjne z zakresu kształcenia ogólnego, dla których z treści programu nauczania wynika konieczność prowadzenia ćwiczeń, w tym laboratoryjnych (nie więcej niż połowa godzin)

Zajęcia mogą być prowadzone w oddziałach liczących więcej niż 34 uczniów.

obowiązkowe zajęcia edukacyjne z zakresu kształcenia zawodowego, dla których z treści programu nauczania zawodu wynika konieczność prowadzenia ćwiczeń, w tym laboratoryjnych

Zajęcia mogą być prowadzone w oddziałach liczących więcej niż 34 uczniów

obowiązkowe zajęcia wychowania fizycznego

Zajęcia mogą być prowadzone w grupie oddziałowej, międzyoddziałowej lub międzyklasowej (a w przypadku zespołu szkół – także w grupie międzyszkolnej, liczącej nie więcej niż 30 uczniów). Jeżeli w skład grupy oddziałowej, międzyoddziałowej, międzyklasowej lub międzyszkolnej wchodzą uczniowie posiadający orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wydane ze względu na niepełnosprawność uczęszczający do oddziałów integracyjnych lub uczniowie oddziałów specjalnych, liczba uczniów w grupie nie może być większa niż liczba uczniów odpowiednio w oddziale integracyjnym lub oddziale specjalnym określona zgodnie z § 9 ust. 1 i 2 rozporządzenia.

Do podziału na grupy w oddziałach liczących odpowiednio nie więcej niż 30 lub 34 uczniów wymagana jest zgoda organu prowadzącego.

Art. 15 Prawa oświatowego w placówce oświatowo-wychowawczej

Dotychczas przewidywano możliwość zatrudnienia osoby bez kwalifikacji nauczyciela z obywatelstwem ukraińskim w publicznej poradni psychologiczno-pedagogicznej. Takie zatrudnienie jest możliwe w trybie art. 15 Prawa oświatowego, za zgodą kuratora oświaty. Po zmianach rozwiązanie to można stosować także w:

  • publicznej placówce oświatowo-wychowawczej
  • publicznej placówce zapewniającej opiekę i wychowanie uczniom w okresie pobierania nauki poza miejscem stałego zamieszkania.

Oddział przygotowawczy w szkole sportowej

Ostatnią z ważnych zmian jest możliwość tworzenia oddziałów przygotowawczych także w szkołach sportowych i mistrzostwa sportowego. Będą one powstawać na takich zasadach jak w innych szkołach. Co istotne, szkolenie sportowe w takich oddziałach ma być prowadzone według reguł ogólnych.

Jak utworzyć oddział przygotowawczy? Odpowiedź znajdziesz tutaj>>
  • Rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki z dnia 8 kwietnia 2022 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie organizacji kształcenia, wychowania i opieki dzieci i młodzieży będących obywatelami Ukrainy (Dz.U. z 2022 r. poz. 795).
Opracowanie: Michał Kowalski

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql