Statut branżowego centrum umiejętności – co będzie zawierał

Monika Fidler
Data publikacji: 17 sierpnia 2023 r.
Poleć znajomemu
Statut branżowego centrum umiejętności – co będzie zawierał

Branżowe centra umiejętności będą miały status placówki systemu oświaty na równi z innymi placówkami. Dlatego też przy określaniu ramowego statutu publicznego BCU powtórzono regulacje przewidziane w ramowym statucie publicznej placówki kształcenia ustawicznego i centrum kształcenia zawodowego. Niektóre elementy statutu BCU będą się jednak różniły. Sprawdzamy, co dokładnie przewiduje projekt.

Nowe elementy statutu BCU

W zakresie odmiennych elementów statutu określono, że:

1) nazwa BCU będzie zawierała dodatkowo nazwę dziedziny zawodowej, w zakresie której będzie prowadziło działalność,

2) statut będzie określał wskazanie organizacji branżowej właściwej dla danej dziedziny zawodowej, z którą organ prowadzący BCU zawarł porozumienie – w przypadku gdy organem prowadzącym nie będzie organizacja branżowa,

3) cele i zadania wynikające z przepisów prawa oraz sposób wykonywania tych zadań będą określane w statucie z uwzględnieniem w szczególności:

a)  sposobu i formy wspierania działalności BCU przez organizację branżową,

b) działań integrujących szkoły prowadzące kształcenie zawodowe, placówki kształcenia ustawicznego, centra kształcenia zawodowego, uczelnie, a także podmioty, które prowadzą działalność w zakresie dziedziny zawodowej spójnej z dziedziną zawodową, w zakresie której BCU będzie prowadziło działalność.

Przewidziano przepisy przejściowe, zgodnie z którymi dotychczasowe statuty publicznych placówek kształcenia ustawicznego i centrów kształcenia zawodowego oraz arkusze organizacji ww. placówek i centrów opracowane na podstawie dotychczasowych przepisów i zatwierdzone przez organ prowadzący przed dniem wejścia w życie projektowanego rozporządzenia, zachowują moc.

Internat w strukturze organizacji BCU

W strukturze organizacyjnej BCU przewidziano możliwość zorganizowania internatu. Będzie mógł być zorganizowany dla:

  • uczniów branżowej szkoły I stopnia niebędących młodocianymi pracownikami,
  • uczniów technikum odbywających praktyczną naukę zawodu poza szkołą oraz miejscem stałego zamieszkania,
  • młodocianych pracowników dokształcających się poza miejscem stałego zamieszkania.

Tym się będzie różnił od ramowego statutu centrum kształcenia zawodowego.

W nowych przepisach przewidziano również możliwość zorganizowania miejsc noclegowych dla nauczycieli biorących udział w szkoleniach branżowych.

Przepisy przejściowe dotyczące arkuszy organizacyjnych

Arkusz organizacji BCU będzie opracowywany przez dyrektora BCU w terminie do 21 kwietnia każdego roku. Następnie organ prowadzący, po zaopiniowaniu arkusza organizacji BCU przez kuratora oświaty zatwierdza go w terminie do 29 maja każdego roku.

Przewidziano jednak wyjątek – arkusz organizacji BCU utworzony w 2023 r. opracowany przez dyrektora BCU na rok szkolny 2023/2024 i arkusz organizacji BCU utworzony w 2024 r. opracowany na rok szkolny 2023/2024 albo 2024/2025 będzie opiniowany przez kuratora oświaty w terminie 14 dni od dnia otrzymania tego arkusza, a następnie w terminie 7 dni zatwierdzany przez organ prowadzący BCU.

Więcej zmian prawnych dotyczących branżowego centrum umiejętności znajdziesz tutaj>>
Źródło:
  • Projekt rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki w sprawie ramowych statutów: publicznej placówki kształcenia ustawicznego, publicznego centrum kształcenia zawodowego i publicznego branżowego centrum umiejętności (projekt z 16 sierpnia 2023 r.)
Opracowanie: Monika Fidler

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql