Stołówka w każdej szkole od 2021 roku

Data publikacji: 4 lipca 2018 r.
Poleć znajomemu
Stołówka w każdej szkole od 2021 roku

Szkoła podstawowa będzie musiała zapewnić uczniom jeden gorący posiłek w ciągu dnia i stworzyć możliwość jego spożycia – to jedna z propozycji przewidzianych w projekcie nowelizacji ustawy Prawo oświatowe. Przedstawiamy szczegóły!

Obowiązkowo jeden ciepły posiłek w szkole

Aktualne przepisy dotyczące stołówek szkolnych mówią o tym, że szkoła może zorganizować stołówkę, ale nie jest to obligatoryjne. Korzystanie z posiłków w stołówce szkolnej jest odpłatne, a wysokość opłat ustala dyrektor szkoły w porozumieniu z organem prowadzącym szkołę. Resort edukacji chce wprowadzić obowiązek zapewnienia przez szkołę podstawową jednego gorącego posiłku w trakcie dnia oraz pomieszczeń umożliwiających uczniom bezpieczne jego spożycie podczas zajęć w szkole.

Nowy program „Stołówka szkolna+”

Zapewnienie uczniom dostępu do gorących posiłków oraz planowany rządowy program „Stołówka szkolna+” zachęci samorządy prowadzące szkoły podstawowe do odtworzenia stołówek i kuchni w szkołach. Jednocześnie rozwiązania te doprowadzą do stworzenia właściwych warunków spożywania posiłku w szkole i będą sprzyjać kształtowaniu prawidłowych nawyków żywieniowych oraz postaw prozdrowotnych wśród dzieci.

Ministerstwo proponuje, by nowe uregulowania weszły w życie 1 września 2021 r. Projekt nowelizacji trafił do uzgodnień międzyresortowych. Więcej na ten temat piszemy w artykule "Będzie nowelizacja ustawy Prawo oświatowe. Poznaj 10 obszarów zmian".

Źródło:

  • Projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo oświatowe, ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw (projekt z 25 czerwca 2018 r.).
  • Strona internetowa: www.samorzad.pap.pl
Opracowanie: Monika Fidler

Sprawdź inne nasze serwisy

Karta Nauczyciela od A do Z Poradnik Dyrektora Szkoły Nadzór nad działalnością szkoły Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem Portal BHP Ochrona danych osobowych

wiper-pixel