Urlop wychowawczy dla pracowników niepedagogicznych – nowości w Kodeksie pracy w 2022 r.

Data publikacji: 28 marca 2022 r.
Poleć znajomemu
Urlop wychowawczy dla pracowników niepedagogicznych – nowości w Kodeksie pracy w 2022 r.

Aktualnie pracownicy mogą składać wnioski o urlop wychowawczy jedynie na piśmie. Po zmianach, które wejdą w życie 1 sierpnia 2022 r., będzie można je składać również elektronicznie. To jednak nie jedyna nowość w zakresie urlopu wychowawczego pracownika niepedagogicznego.

Wniosek o urlop wychowawczy nie tylko na papierze

W projekcie przewidziano możliwość składania wniosku o udzielenie urlopu wychowawczego nie tylko w formie dokumentu papierowego, ale także elektronicznie. Naturalnie nie zastrzeżono przy tym konieczności używania kwalifikowanego podpisu elektronicznego.

Przykład Pracownik będzie mógł złożyć wniosek o udzielenie urlopu wychowawczego np. w wiadomości e-mail na adres szkoły.

Taka sama możliwość zostanie stworzona w przypadku wniosku o obniżenie wymiaru czasu pracy zamiast urlopu wychowawczego. Rozwiązania te mają na celu zmniejszenie biurokratyzacji w korzystaniu z uprawnień pracowniczych.

Rezygnacja z urlopu wychowawczego jeszcze przed jego rozpoczęciem

Możliwa stanie się także rezygnacja z urlopu wychowawczego zanim jeszcze zostanie on rozpoczęty. W tym celu pracownik będzie mógł złożyć oświadczenie w postaci papierowej lub elektronicznej, w sprawie wycofania wniosku o udzielenie urlopu wychowawczego. Zgoda pracodawcy nie będzie tu potrzebna.

Oświadczenie będzie można złożyć nie później niż na 7 dni przed rozpoczęciem urlopu wychowawczego.

Obniżka wymiaru czasu pracy zamiast urlopu wychowawczego – jak długo

Wprowadzono też pewne doprecyzowanie w zakresie czasu korzystania z obniżki wymiaru zajęć. Otóż pracownik będzie mógł korzystać przez okres odpowiadający pozostałemu do wykorzystania wymiarowi urlopu wychowawczego. Jednocześnie zaś korzystanie z obniżonego wymiaru czasu pracy nie będzie obniżało wymiaru urlopu wychowawczego.

Powrót do pracy po urlopie wychowawczym

Nowe przepisy precyzują zasady powrotu do pracy po urlopie wychowawczym. Otóż pracodawca będzie musiał dopuścić takiego pracownika do pracy na takich samych warunkach. Jeśli jednak a jeżeli nie jest to możliwe, wtedy pracownika można dopuścić do pracy:

  • na stanowisku równorzędnym z zajmowanym przed rozpoczęciem urlopu,
  • na warunkach nie mniej korzystnych, od tych, które by obowiązywały gdyby nie korzystał z urlopu,
  • za wynagrodzeniem za pracę, jakie otrzymywałby, gdyby pracownik nie korzystał z urlopu
  • przy zagwarantowaniu pracownikowi powracającemu z urlopu prawa do wszelkiej poprawy warunków pracy, do której byłby on uprawniony, gdyby z takiego urlopu nie korzystał.
Źródło:
  • Projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (projekt z 4 lutego 2022 r. ) – art. 1 pkt 31-34.

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql