Bardzo ważną zmianą w Karcie Nauczyciela 2025 będzie wprowadzenie jednolitego sposobu obliczania wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i doraźne zastępstwa. Rozwiązanie to ma na celu rozwiązanie dotychczasowych problemów związanych z interpretacją przepisów. W artykule wyjaśniamy, jak będzie wyglądało obliczenie wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i doraźne zastępstwa nauczyciela. Przedstawiamy także przykładowe obliczenie z uwzględnieniem pensum łączonego nauczyciela.
Wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe i doraźne zastępstwa – wg regulaminu wynagradzania nauczycieli
Obecnie wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe i doraźne zastępstwa obliczane jest według zasad przewidzianych w regulaminach wynagradzania nauczycieli przyjmowanych przez jednostki samorządu terytorialnego jako organy prowadzące. Zasady te wielokrotnie wzbudzają wiele wątpliwości m.in. z powodu nieprecyzyjnych regulacji. Często też zdarzają się przekroczenia zakresu ustawowego upoważnienia do wydania regulaminu wynagradzania.
Zmiany w Karcie Nauczyciela 2025 – wzór obliczenia wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i doraźne zastępstwa
1 września 2025 r. stan prawny ma jednak ulec zmianie. W projekcie nowelizacji Karty Nauczyciela przewidziano bowiem jednolite zasady obliczania wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i doraźnych zastępstw nauczycieli. Wynagrodzenie za jedną godzinę ponadwymiarową i godzinę doraźnego zastępstwa będzie obliczany jako iloraz, w którym dzielną jest suma przyznanej nauczycielowi stawki wynagrodzenia zasadniczego i dodatku za warunki pracy, jeżeli praca w godzinach ponadwymiarowych oraz doraźnego zastępstwa odbywa się w warunkach trudnych lub uciążliwych, a dzielnikiem jest miesięczna liczba godzin obowiązującego nauczyciela tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć dydaktycznych, wychowawczych lub opiekuńczych.
Wzór obliczenia wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i doraźne zastępstwa, który ma obowiązywać od 1 września 2025 r.
A = (B : C) x D
- A – wysokość wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe lub doraźne zastępstwa w danym miesiącu;
- B - suma przyznanej nauczycielowi stawki wynagrodzenia zasadniczego i dodatku za warunki pracy (jeżeli praca w godzinach ponadwymiarowych oraz doraźnego zastępstwa odbywa się w warunkach trudnych lub uciążliwych);
- C – iloczyn:
a) liczby godzin realizowanych przez nauczyciela w ramach tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć dydaktycznych, wychowawczych lub opiekuńczych, b) 4,16, z zaokrągleniem do pełnych godzin w ten sposób, że czas zajęć do pół godziny pomija się, a co najmniej pół godziny liczy się za pełną godzinę;
- D – liczba godzin ponadwymiarowych lub doraźnych zastępstw realizowanych w danym miesiącu (podlega zaokrągleniu do pełnych godzin w ten sposób, że czas zajęć do pół godziny pomija się, a powyżej pół godziny liczy się za pełną godzinę).
Przykład
Nauczyciel zatrudniony jako wychowawca świetlicy (pensum 26/26) zrealizował 4 godziny nauczania indywidualnego (4/18). W pierwszej kolejności konieczności konieczne będzie wyliczenie pensum łączonego nauczyciela. Zgodnie bowiem z art. 42 ust. 5c Karty Nauczyciela tzw. pensum łączone to tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin zajęć obejmujący nauczycieli realizujących w ramach stosunku pracy obowiązki określone dla stanowisk o różnym tygodniowym obowiązkowym wymiarze godzin zajęć tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin zajęć.
Obliczenie pensum łączonego:
(26 + 4) : (26/26 + 4/18) = 30 : 22/18 = 24,54 ~ 25
wymiar 30/25 (5 godzin ponadwymiarowych)
Mogłoby wydawać się, że nauczyciel zrealizował 4 godziny ponadwymiarowe, jednak po wyliczeniu pensum łączonego okazuje się, że było to 5 godzin.
Miesięczny wymiar zajęć nauczyciela należy obliczyć następująco:
25 x 4,16 = 104 godziny
Nauczyciel ma stawkę wynagrodzenia zasadniczego 5310 zł. Nie otrzymuje dodatków za warunki pracy.
Obliczenie wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe:
(5310 zł : 104 godziny) x 5 godzin = 255,29 zł
Źródło:
- Projekt ustawy o zmianie ustawy – Karta Nauczyciela oraz niektórych innych ustaw (z 20 marca 2025 r.)
Michał Kowalski