Zwolnienie od pracy z powodu siły wyższej także dla nauczycieli

Anna Trochimiuk
Data publikacji: 28 marca 2022 r.
Poleć znajomemu
Zwolnienie od pracy z powodu siły wyższej także dla nauczycieli
Dokument archiwalny

W związku ze zmianą projektu zmian w Kodeksie pracy, aktualne omówienie urlopu z powodu siły wyższej znajduje się w artykule "Zwolnienie od pracy z powodu siły wyższej w szkole – kto z niego skorzysta".

 

Planowane zmiany w Kodeksie pracy w 2022 r. przewidują m.in. uregulowanie nowego zwolnienia od pracy tj. urlopu z powodu siły wyższej. Sprawdź, na jakich zasadach będzie można skorzystać z tego zwolnienia od pracy.

Wymiar urlopu z powodu siły wyższej

Pracownikowi od 1 sierpnia 2022 r. ma przysługiwać zwolnienie od pracy w wymiarze 2 dni albo 16 godzin w roku kalendarzowym. O sposobie wykorzystania w danym roku kalendarzowym zwolnienia ma decydować pracownik w pierwszym wniosku o udzielenie takiego zwolnienia złożonym w danym roku kalendarzowym. W przypadku pracownika zatrudnionego na część etatu, gdy udzielanie urlopu z powodu siły wyższej ma nastąpić w wymiarze godzinowym,  zwolnienie będzie udzielone proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy tego pracownika. Niepełną godzinę zwolnienia od pracy zaokrągla się w górę do pełnej godziny.

Prawo do tego zwolnienia od pracy będą mieli także nauczyciele zatrudnieni na podstawie Karty Nauczyciela. Na chwilę obecną nie przewiduje się odrębnego sposobu udzielania zwolnienia od pracy z powodu siły wyższej nauczycielom (jak to ma miejsce w przypadku dni opieki nad dzieckiem).

Powody uzasadniające zwolnienie od pracy z powodu siły wyższej

Nowe zwolnienie od pracy ma dotyczyć działania siły wyższej, w pilnych sprawach rodzinnych spowodowanych chorobą lub wypadkiem, jeżeli niezbędna jest natychmiastowa obecność pracownika.

Dyrektor szkoły będzie obowiązany udzielić zwolnienia od pracy z powodu siły wyżej, na żądanie zgłoszone przez pracownika we wniosku najpóźniej w dniu korzystania z tego zwolnienia.

50% wynagrodzenia za urlop z powodu siły wyższej

W okresie zwolnienia od pracy z powodu siły wyższej, pracownik ma zachowywać prawo do połowy wysokości wynagrodzenia.

Powyższe zapisy odpowiadają przepisom dyrektywy 2019/1158, zgodnie z którymi państwa członkowskie wprowadzają niezbędne środki w celu zapewnienia, aby każdy pracownik miał prawo do czasu wolnego od pracy z powodu działania siły wyższej w pilnych sprawach rodzinnych spowodowanych chorobą lub wypadkiem, jeżeli niezbędna jest natychmiastowa obecność pracownika. Państwa członkowskie mogą ograniczyć prawo pracownika do czasu wolnego od pracy z powodu działania siły wyższej do określonej ilości czasu przypadającej na rok lub na konkretny przypadek.

Źródło:

  • Projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (projekt z 4 lutego 2022 r. ) - art. 1 pkt 7 i 8 .
  • Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1158 z 20 czerwca 2019 r. w sprawie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym rodziców i opiekunów oraz uchylającej dyrektywę Rady 2010/18/UE (Dz. Urz. UE. L. Nr 188, str. 79).
Anna Trochimiuk radca prawny

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql