zwolnienie od pracy z powodu siły wyższej

Siła wyższa w Kodeksie pracy

3 warunki, aby uzyskać zwolnienie od pracy z powodu działania siły wyższej

Nowe zwolnienie od pracy tzw. urlop z powodu siły wyższej nie jest sposobem na załatwianie spraw prywatnych w godzinach pracy. Dotyczy ono bowiem okoliczności nadzwyczajnych, wymagających obecności prawnika w związku z wypadkiem lub nagłym zachorowaniem członka rodziny tj. w pilnych sprawach rodzinnych. Siła wyższa w Kodeksie pracy nie została zdefiniowana. Orzecznictwo Sądu Najwyższego wypracowało jednak warunki, jakie musi spełnić zdarzenie, by można było uznać je za spowodowane działaniem siły wyższej. Przekonaj się, jak udzielać urlopu z powodu siły wyższej oraz gdzie przechowywać wnioski pracowników szkoły o udzielenie tego zwolnienia od pracy.

Od 26 kwietnia 2023 r. pracownikowi przysługuje w ciągu roku kalendarzowego zwolnienie od pracy z powodu działania siły wyższej w pilnych sprawach rodzinnych spowodowanych chorobą lub wypadkiem, jeżeli jest niezbędna natychmiastowa obecność pracownika. Ze zwolnienia od pracy z powodu działania siły wyższej mogą skorzystać także nauczyciele, lecz na nieco zmodyfikowanych zasadach (szczegóły w dalszej części artykułu). Dyrektor szkoły jest obowiązany udzielić zwolnienia w pilnych sprawach rodzinnych, na wniosek zgłoszony przez pracownika najpóźniej w dniu korzystania z tego zwolnienia. Za czas zwolnienia od pracy z powodu siły wyższej pracownik zachowuje prawo do połowy wynagrodzenia.

Tabela: Zwolnienie od pracy z powodu działania siły wyższej w szkole – podobieństwa i różnice w udzielaniu zwolnienia nauczycielom i innym pracownikom szkoły

Z artykułu dowiesz się m.in.:

  • co to jest siła wyższa w Kodeksie pracy,
  • czy nauczyciele mogą skorzystać ze zwolnienia od pracy z powodu siły wyższej;
  • kiedy urlop z powodu siły wyższej może być wykorzystywane na godziny;
  • czy pracownik szkoły musi uzasadnić wniosek o zwolnienie od pracy w pilnych sprawach rodzinnych,
  • czy niewykorzystane zwolnienie od pracy przechodzi na kolejny rok kalendarzowy,
  • gdzie przechowywać wniosek o udzielenie zwolnienia z powodu siły wyższej,
  • w którym miejscu świadectwa pracy wpisać informację o wykorzystaniu zwolnienia od pracy w pilnych sprawach rodzinnych.
Karta Nauczyciela 2023 – nowe uprawnienia rodzicielskie i zwolnienia od pracy nauczycieli

Karta Nauczyciela 2023 – nowe uprawnienia rodzicielskie i zwolnienia od pracy nauczycieli

26 kwietnia 2023 r. wejdą w życie zmiany w Karcie Nauczyciela. Bezpośrednio w tej ustawie zostały bowiem uregulowane wybrane uprawnienia rodzicielskie i zwolnienia od pracy dla nauczycieli. Nowe przepisy Kodeksu pracy będą miały zastosowanie do nauczycieli tylko w zakresie nieuregulowanym w Karcie. Sprawdź, czy i na jakich zasadach nauczyciel skorzysta m.in. ze zwolnienia od pracy z powodu działania siły wyższej, elastycznej organizacji czasu pracy czy urlopu opiekuńczego.

W przypadku nauczycieli zatrudnionych na podstawie Karty Nauczyciela, w zakresie spraw wynikających ze stosunku pracy, nieuregulowanych przepisami tej ustawy, mają zastosowanie przepisy Kodeksu pracy (art. 91c ust. 1 Karty Nauczyciela). Specyfika pracy w szkole wymaga jednak, aby uregulować w sposób szczególny niektóre zasady korzystania z uprawnień rodzicielskich. Nowe przepisy Kodeksu pracy będą stosowane zatem do nauczycieli w takim zakresie, w jakim nie zostaną uregulowane odmiennie w Karcie Nauczyciela. Jedynym nowym uprawnieniem rodzicielskim, z którego nauczyciele bezwzględnie nie będą mogli skorzystać, jest możliwość złożenia wniosku o elastyczną organizację pracy (art. 67f Karty Nauczyciela w brzmieniu od 26 kwietnia 2023 r.).

Obniżenie wymiaru czasu pracy nauczyciela do ukończenia przez dziecko 8 roku życia

Obecnie tylko nauczyciel uprawniony do urlopu wychowawczego może zawnioskować o obniżenie wymiaru czasu pracy do wymiaru nie niższego niż ½ obowiązkowego wymiaru zajęć w okresie, w którym jest uprawniony do tego urlopu. Obniżenie wymiaru czasu pracy nauczyciela jest w tym przypadku obowiązkowe. Przy czym w szkołach feryjnych rozpoczęcie pracy w obniżonym wymiarze możliwe jest albo bezpośrednio po urlopie macierzyńskim, urlopie na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlopie rodzicielskim lub urlopie wychowawczym, albo z początkiem roku szkolnego (art. 67d Karty Nauczyciela w brzmieniu od 26 kwietnia 2023 r.).

Do Karty Nauczyciela ma zostaje wprowadzona możliwość pracy w obniżonym wymiarze także dla nauczycieli, którzy nie posiadają prawa do urlopu wychowawczego, a opiekują się dzieckiem do ukończenia przez nie 8 roku życia. W takim przypadku dyrektor w ciągu 7 dni od otrzymania wniosku będzie musiał poinformować nauczyciela o:

Zwolnienie od pracy z powodu siły wyższej także dla nauczycieli

Archiwalny Zwolnienie od pracy z powodu siły wyższej także dla nauczycieli

W związku ze zmianą projektu zmian w Kodeksie pracy, aktualne omówienie urlopu z powodu siły wyższej znajduje się w artykule "Zwolnienie od pracy z powodu siły wyższej w szkole – kto z niego skorzysta".

 

Planowane zmiany w Kodeksie pracy w 2022 r. przewidują m.in. uregulowanie nowego zwolnienia od pracy tj. urlopu z powodu siły wyższej. Sprawdź, na jakich zasadach będzie można skorzystać z tego zwolnienia od pracy.

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql