Przygotowanie do zawodu nauczyciela – kiedy startuje i co się do niego zalicza

Michał Kowalski
Data publikacji: 2 września 2022 r.
Poleć znajomemu

1 września 2022 r. pierwsi nauczyciele początkujący rozpoczęli okres przygotowania do zawodu przed awansem na stopień mianowanego. Sprawdzamy, kiedy takie przygotowanie rozpoczyna się i co zalicza się do okresu przygotowania do zawodu nauczyciela.

Rozpoczęcie przygotowania do zawodu bez wniosku nauczyciela

Nauczyciel początkujący rozpoczyna okres przygotowania do zawodu przed awansem na stopień mianowanego:

  • z mocy samego prawa,
  • już w pierwszym dniu zatrudnienia.

Nauczyciel nie musi w związku z tym składać jakichkolwiek wniosków do dyrektora. Nie składa też planu rozwoju zawodowego. Choć prawo tego nie wymaga, to jednak warto poinformować nauczyciela o rozpoczęciu przygotowania do zawodu.

Kiedy przygotowanie do zawodu się nie rozpocznie

Nie zawsze jednak nauczyciel będzie mógł rozpocząć przygotowanie do zawodu.

Warunkiem rozpoczęcia przygotowania do zawodu nauczyciela przed awansem na stopień mianowanego jest zatrudnienie nauczyciela:
  • zgodnie z wymaganymi kwalifikacjami,
  • w wymiarze co najmniej ½ tygodniowego obowiązkowego wymiaru zajęć.

Od tych wymóg przewidziane są jednak dwa wyjątki. Otóż przygotowanie do zawodu rozpocznie nauczyciel, który posiada wymagane kwalifikacje z wyjątkiem przygotowania pedagogicznego. Taki nauczyciel może być zatrudniony na 2 lata szkolne pod warunkiem, że zobowiąże się do uzyskania przygotowania pedagogicznego w pierwszym roku pracy (art. 10 ust. 3 Karty Nauczyciela).

Poza tym przygotowanie do zawodu rozpocznie nauczyciel zatrudniony w więcej niż jednej szkole w wymiarach poniżej ½, pod warunkiem, że jego łączny wymiar zajęć ze wszystkich szkół wynosi co najmniej połowę. W takim przypadku nauczyciel odbędzie przygotowanie do zawodu w szkole wskazanej przez kuratora oświaty.

Rodzaj umowy o pracę bez znaczenia

Warunkiem rozpoczęcia przygotowania do zawodu nie jest natomiast rodzaj umowy o pracę. Innymi słowy, nauczyciel rozpoczynający przygotowanie do zawodu nie musi być zatrudniony na 2 lata szkolne w trybie art. 10 ust. 7 Karty Nauczyciela. Równie dobrze przygotowanie do zawodu może rozpocząć nauczyciel, z którym zawarto umowę o pracę na podstawie art. 10 ust. 7 Karty Nauczyciela tj.:

  • z uwagi na potrzeby podyktowane organizacją nauczania,
  • celu zastępstwa innego nieobecnego nauczyciela.
Rozpoczęcie przygotowania do zawodu następuje także wówczas, gdy nauczyciel został zatrudniony na okres krótszy, niż ma trwać to przygotowanie.

Dłuższe nieobecności nie będą zaliczone do przygotowania do zawodu

Zasadniczo przygotowanie do zawodu ma trwać 3 lata i 9 miesięcy. Do tego okresu zalicza się zatrudnienie:

  • na stanowisku nauczyciela w jednostce oświaty,
  • zgodnie z wymaganymi kwalifikacjami.
Do okresu przygotowania do zawodu nie zaliczamy jednak nieobecności trwających nieprzerwanie dłużej niż 30 dni (z wyjątkiem urlopu wypoczynkowego).

Po przerwie nie trzeba zaczynać od nowa

Inaczej, niż w przypadku dotychczasowego stażu, nawet długotrwała nieobecność nie spowoduje konieczności naliczania okresu przygotowania do zawodu od nowa. Analogicznie nie doprowadzą do tego przerwy w zatrudnieniu. Przygotowanie do zawodu nie musi bowiem być okresem nieprzerwanego zatrudnienia.

Rozwiązania przejściowe

Wnioski o podjęcie postępowania kwalifikacyjnego na stopień nauczyciela kontraktowego złożone i nierozpatrzone przed dniem 1 września 2022 r. pozostały nierozpoznane zgodnie z przepisami przejściowymi. A to oznacza, że nauczyciele, którzy nie zdążyli uzyskać stopnia kontraktowego, muszą rozpoczynać przygotowanie do zawodu na nowych zasadach. Przewidziano jednak dla nich pewne udogodnienie. Otóż do okresu przygotowania do zawodu zostanie im doliczone dotychczasowe zatrudnienie w szkole:

  • w wymiarze minimum połowy obowiązkowego wymiaru zajęć,
  • zgodnie z wymaganymi kwalifikacjami,

z wyjątkiem nieobecności nauczyciela w pracy trwających nieprzerwanie dłużej niż 30 dni (ale nie urlopu wypoczynkowego).

Zaliczenie dotychczasowych okresów zatrudnienia nastąpi w wymiarze do:
  • 3 lat (jeżeli okres przygotowania do zawodu będzie trwał 3 lata i 9 miesięcy).
  • 2 lat (jeżeli okres przygotowania do zawodu będzie trwał 2 lata i 9 miesięcy).
Michał Kowalski

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql