Aktywne filtry:
Wyłącz filtry

Rekrutacja i przyjmowanie do przedszkola

W zakładce „Rekrutacja i przyjmowanie do przedszkola” znajdziesz najważniejsze informacje i wytyczne dotyczące przyjmowania dzieci do placówek zarówno publicznych, jak i niepublicznych. Dowiesz się m.in. jak prawidłowo przeprowadzić rekrutację, jakie kryteria przyjąć, w jaki sposób poinformować rodziców o wynikach rekrutacji, a także jak uzasadnić odmowę przyjęcia do przedszkola. Dodatkowo znajdują się tu porady dotyczące przyjmowania do przedszkola w ciągu roku szkolnego.

Czy jest możliwość powołania jednej komisji rekrutacyjnej do kilku przedszkoli

Pytanie: W miejscowości funkcjonują 3 przedszkola prowadzone przez gminę. Rodzice, korzystając z możliwości jaką daje przepis art. 156 ustawy Prawo oświatowe, składają wnioski o przyjęcie dziecka do 2-3 przedszkoli. Skutkiem tego te same dzieci są kwalifikowane jako przyjęte przez poszczególne komisje do danego przedszkola, tym samym blokują miejsca w przedszkolu innym dzieciom, do czasu zanim sytuacja nie wyjaśni się we wrześniu. Czy istnieje prawna możliwość, aby na pewnym etapie postępowania rekrutacyjnego 3 komisje rekrutacyjne wspólnie ustalały wyniki postępowania rekrutacyjnego?

Przyjęcie do przedszkola dziecka cudzoziemca – na jakich zasadach

Pytanie: Jaka jest procedura przyjęcia ucznia cudzoziemca Ukraińca do przedszkola?

Przyjęcie dziecka z oddziału przedszkolnego do klasy I

Pytanie: Czy rodzice wychowanka z oddziału przedszkolnego mogą we wrześniu przenieść dziecko do I klasy szkoły podstawowej, przy której znajduje się oddział przedszkolny?

Prywatne przedszkole

Kiedy można przyjąć do przedszkola dziecko 2,5-letnie

Coraz częściej wnioski o przyjęcie do przedszkola składają rodzice dzieci 2,5-letnich. Jednak przyjęcie tych dzieci wymaga od dyrektora przeanalizowania kilku kwestii. Przedstawiamy szczególne przypadki, kiedy dziecko 2,5-letnie może być przyjęte do przedszkola oraz najważniejsze zadania dyrektora.

Czy można przyjąć dziecko 3-letnie do oddziału przedszkolnego w trakcie roku

Pytanie: W szkole prowadzonej przez stowarzyszenie funkcjonuje oddział przedszkolny, do którego uczęszczają dzieci w wieku 3-6 lat. Rodzic dziecka, które kończy w marcu br. 3 lata, zwrócił się z prośbą o przyjęcie dziecka do oddziału przedszkolnego już od marca. Czy można przyjąć dziecko do oddziału przedszkolnego jeszcze w bieżącym roku szkolnym, czy też będzie to możliwe dopiero od nowego roku szkolnego?

Kto przeprowadza rekrutację do nowo tworzonego przedszkola prowadzonego przez fundację

Pytanie: Gmina jest organem prowadzącym dwóch przedszkoli oraz oddziałów przedszkolnych. Od 1 września 2017 r. zostanie uruchomione nowe publiczne przedszkole, dla którego organem prowadzącym będzie fundacja. Fundacja nie prowadzi na terenie gminy innego przedszkola ani innej placówki oświatowej. Kto i jak powinien przeprowadzić rekrutację do nowo tworzonego przedszkola na rok 2017/2018?

Termin rekrutacji do przedszkoli na rok szkolny 2017/2018

Pytanie: W jakim terminie organ prowadzący powinien ustalić harmonogram rekrutacji do przedszkola na rok szkolny 2017/2018? Czy w 2017 roku przywiduje się zmiany w przepisach prawnych dotyczących rekrutacji do przedszkoli?

Na drugim etapie rekrutacji nie można przeprowadzać losowania kandydatów

Pytanie: Po pierwszym etapie rekrutacji do przedszkola zostało 1 miejsce, na które w drugim etapie rekrutacji jest 10 dzieci z tą samą liczbą punktów (wg kryteriów określonych przez organ prowadzący). Co w takiej sytuacji ma zrobić komisja rekrutacyjna? Propozycja organu prowadzącego jest taka, żeby zrobić wśród tych kandydatów losowanie. Czy takie rozwiązanie jest dopuszczalne?

Zadania komisji rekrutacyjnej po pierwszym etapie rekrutacji

Pytanie: W jaki sposób powinna postąpić komisja rekrutacyjna, jeżeli po pierwszym etapie rekrutacji do przedszkola pozostanie kilka miejsc, a wniosków spełniających kryteria drugiego etapu jest kilkadziesiąt?

Złożenie wniosku o przyjęcie do przedszkola po postępowaniu rekrutacyjnym

Pytanie: Rodzic 4-letniego dziecka złożył, po zakończeniu postępowania rekrutacyjnego, wniosek o przyjęcie dziecka do przedszkola. Ponieważ nie ma wolnych miejsc w przedszkolu, dyrektor przedszkola poinformował o tym burmistrza. Burmistrz jednak nie będzie mógł wywiązać się z obowiązku wynikającego z art. 14 ust. 4b ustawy o systemie oświaty i wskazać rodzicom inne publiczne przedszkole. Czy mogą z tego wynikać konsekwencje prawne?

Tematyka

Poradnia

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze pytania
 
Zadaj pytanie ekspertowi »

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql

Zajmie ci to jedynie 2 minuty