Czy nauczyciel odpowie za nieprowadzenie godzin dostępności

Michał Kowalski
Data publikacji: 20 września 2022 r.
Poleć znajomemu

Prowadzenie konsultacji w ramach godzin dostępności to obowiązek każdego nauczyciela. Za jego niewykonywanie lub nienależyte wykonywanie nauczycielowi może grozić odpowiedzialność - sprawdź, jaka.

Godziny dostępności z mocy prawa

Godziny dostępności mają być przeznaczone na konsultacje z uczniami (wychowankami) i ich rodzicami. Obowiązek prowadzenia godzin dostępności spoczywa na każdym nauczycielu z mocy samego prawa tj. art. 42 ust. 2f Karty Nauczyciela. Z przepisów wynika także wymiar tych godzin tj.:

  • 1 godzina tygodniowo w przypadku zatrudnienia w wymiarze co najmniej połowy,
  • 1 godzina na 2 tygodnie w przypadku zatrudnienia w wymiarze poniżej połowy.
Godziny te prowadzone są w ramach realizacji tzw. zadań statutowych szkoły (art. 42 ust. 2 pkt 2 Karty Nauczyciela).

Jak przydzielić godziny dostępności

Przydział wskazanych godzin nie wymaga spełnienia żadnych dodatkowych formalności. W szczególności nie dokonuje się zmiany warunków pracy i płacy np. w drodze porozumienia zmieniającego.

W zupełności wystarczy poinformowanie nauczyciela o czasie, w którym ma realizować godziny dostępności. Za organizację tych godzin w tym ich harmonogram odpowiada bowiem dyrektor.

Zaniechania w zakresie godzin dostępności

Jak wiadomo, nauczyciel musi rzetelnie realizować zadania związane z powierzonym mu stanowiskiem oraz podstawowymi funkcjami szkoły:

  • dydaktyczną,
  • wychowawczą,
  • opiekuńczą (art. 6 pkt 1 Karty Nauczyciela).

Nieprowadzenie lub nienależyte prowadzenie konsultacji z rodzicami i ich uczniami stanowi bez wątpienia naruszenie tego przepisu. Może ono przybrać postać niewykonywania lub nienależytego wykonania tego obowiązku.

Przykład Nauczyciel spóźnia się 15 minut na konsultacje w ramach godziny dostępności. W efekcie nie każdy rodzic z oczekujących może skorzystać z konsultacji.
Przykład Nauczyciel bez wiedzy dyrektora zdecydował, że konsultacje z dziećmi przeprowadzi z domu, za pomocą MS Teams. Tymczasem zgodnie z przepisami obowiązki te powinny być realizowane w szkole. Cześć rodziców o tym nie wiedziała i przyszła do szkoły, przez co nie mogli skorzystać z konsultacji.

Kara porządkowa lub rzecznik dyscyplinarny

Dlatego dyrektor w przypadku zaniechań w realizacji konsultacji może wymierzyć nauczycielowi karę porządkową upomnienia lub nagany. Alternatywą jest natomiast zawiadomienie rzecznika dyscyplinarnego nauczycieli o podejrzeniu popełnienia przewinienia dyscyplinarnego polegającego na niewykonywaniu podstawowych obowiązków nauczyciela.

W przypadku niepełnoletnich uczniów można uznać, że nieprowadzenie konsultacji godzi w ich dobro. W takim przypadku dyrektor ma obowiązek zawiadomienia rzecznika dyscyplinarnego o zaniechaniach nauczyciela. Musi to zrobić w ciągu 14 dni od dnia rozpoczęcia zajęć.
Michał Kowalski

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql