Nauczyciel w komisji konkursowej na stanowisko dyrektora – co ze zwolnieniem od pracy

Nauczyciel w komisji konkursowej na stanowisko dyrektora – co ze zwolnieniem od pracy

Nauczyciel może brać udział w posiedzeniu komisji konkursowej w celu wyboru dyrektora szkoły. Przykładowo w przypadku przedstawicieli organizacji związkowej możliwy jest udział w konkursie w innej szkole, niż w której nauczyciel jest zatrudniony. Sprawdź, jak rozliczyć taki dzień.

3 rozwiązania dla nauczyciela

W przypadku powołania nauczyciela do komisji konkursowej w celu przeprowadzenia konkursu na dyrektora w innej szkole, w terminie, który koliduje z obowiązkami tego nauczyciela w szkole macierzystej, może on rozwiązać tę kolizję w sposób następujący:

  • wziąć urlop bezpłatny na dzień posiedzenia komisji;

  • złożyć na ręce dyrektora wniosek o usprawiedliwienie nieobecności;

  • wziąć zwolnienie od pracy w związku z wezwaniem organu.

Każdy z powyższych przypadków będzie usprawiedliwioną nieobecnością nauczyciela w pracy, jednakże będzie to dzień bezpłatny, chyba, że u danego pracodawcy obowiązują przepisy prawa pracy, przewidujące zachowanie prawa do wynagrodzenia za dzień wolny (zgodnie z art. 80 Kodeksu pracy – KP w związku z art. 91c ust. 1 KN). Przepisy takie mogą w szczególności być zapisami układu zbiorowego czy innego rodzaju porozumienia z pracodawcą, zawartego np. z organizacją związkową.

Co z wynagrodzeniem w dniu konkursu – w przypadku przepracowania części dnia pracy

Nieco inaczej będzie wyglądała sytuacja, gdy nauczyciel przepracuje część dnia pracy. Otóż jeśli realizacja części godzin nastąpi w ramach obowiązkowego pensum, to wynagrodzenie za ten dzień będzie takie, jakby nauczyciel w pełni zrealizował zajęcia w danym dniu (tj. miesięczne wynagrodzenie zasadnicze nauczyciela), a godziny, których nauczyciel nie zrealizuje, nie będą musiały być przez niego odpracowane.

Praca w ramach pensum, czyli tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin, o którym mowa w art. 42 ust. 3 Karty Nauczyciela, powinna być z góry przewidziana i ujęta w planie organizacyjnym szkoły na dany rok szkolny oraz przydzielona konkretnemu nauczycielowi. Jeżeli takie godziny nie zostaną zrealizowane z przyczyn niezależnych od nauczyciela (np. z powodu powołania go w skład komisji konkursowej w innej szkole na podstawie decyzji organu prowadzącego), należy mu się wynagrodzenie miesięczne, bez konieczności odpracowania niezrealizowanych godzin.  
Joanna Koralewska-Szyszka

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql