Dodatek wiejski – czy naliczamy ZUS i PPK

Barbara Jarosz
Data publikacji: 29 marca 2021 r.
Poleć znajomemu
Dodatek wiejski – czy naliczamy ZUS i PPK

Dodatek wiejski jest specyficznym świadczeniem pieniężnym należnym tylko nauczycielom. Co istotne, nie jest on składnikiem wynagrodzenia. Sprawdź, czy ten dodatek wlicza się do podstawy wymiaru składek ZUS oraz PPK.

Składniki wyłączone z ZUS

Zgodnie z § 2 ust. 1 pkt 24 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe podstawy wymiaru składek nie stanowią m. in .:składniki wynagrodzenia, do których pracownik ma prawo w okresie:

  • pobierania wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy,
  • zasiłku chorobowego, macierzyńskiego, opiekuńczego,
  • świadczenia rehabilitacyjnego,

w myśl postanowień układów zbiorowych pracy lub przepisów o wynagradzaniu, jeżeli są one wypłacane za okres pobierania tego wynagrodzenia lub zasiłku.

Dodatek wiejski a składki ZUS - orzecznictwo

Dodatki wiejski jest  przychodem pracownika, od którego należy odprowadzać składki ZUS z tytułu ubezpieczenia pracowniczego. Sąd Najwyższy w:

  • uchwale z 26 kwietnia 2006 r. III UZP 1/06
  • wyroku z 18 stycznia 2008 r. II UK 85/07,

orzekł tak w odniesieniu do dodatku mieszkaniowego. Jako że są to (a właściwie były, bo dodatek mieszkaniowy już nie obowiązuje) świadczenia o zbliżonym charakterze, to tezy Sądu Najwyższego są aktualne w przypadku dodatku wiejskiego.

Od dodatku wiejskiego należy opłacać składki ZUS i zdrowotną w czasie pobierania wynagrodzenia i zasiłku chorobowego.

PPK tak jak ZUS

Wpłaty na pracownicze plany kapitałowe są naliczane od wynagrodzenia brutto, które stanowi „podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe”. Obejmuje  nie tylko o samo wynagrodzenie podstawowe, ale wszystkie pozostałe jego składniki, które podlegają „ozusowaniu”. Oznacza to, że także dodatek wiejski jest uwzględniony w podstawie wymiaru składek PPK.

Pobierz aplikację „Twój Asystent”, stworzoną przez Ekspertów Portalu Oświatowego, i bądź na bieżąco z aktualnościami oświatowymi. Codziennie informujemy o ważnych dla Dyrektora szkoły terminach i wydarzeniach. Zawsze pod ręką będą dostępne porady wideo naszych Ekspertów, a zalogowani użytkownicy Portalu Oświatowego mogą zadać pytanie w naszej poradni. Pobierz aplikację >>
Barbara Jarosz

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql