Zasiłek macierzyński w szkole – kiedy 80% a kiedy 100% i 60%?

Zasiłek macierzyński w szkole – kiedy 80% a kiedy 100% i 60%?

Wymiar zasiłku macierzyńskiego zależy przede wszystkim od tego, kiedy i o jaki wymiar urlopu rodzicielskiego wnioskowała pracownica. Możliwe są dwa rozwiązania – wymiar sztywny bądź malejący.

Wymiar zasiłku macierzyńskiego

Miesięczny zasiłek macierzyński za okres urlopu macierzyńskiego, okres urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego oraz okres urlopu ojcowskiego wynosi 100% podstawy wymiaru zasiłku. Miesięczny zasiłek macierzyński za okres urlopu rodzicielskiego wynosi również 100% podstawy wymiaru zasiłku za okres do 6 tygodni urlopu rodzicielskiego, w przypadku urodzenia jednego dziecka (art. 31 ust. 1 i ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa).

Natomiast miesięczny zasiłek macierzyński w przypadku pracownicy, która złożyła wniosek o udzielenie jej, bezpośrednio po urlopie macierzyńskim, urlopu rodzicielskiego w pełnym wymiarze wynosi 80% podstawy wymiaru zasiłku za cały okres odpowiadający okresowi urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego oraz urlopu rodzicielskiego (art. 31 ust. 3 ustawy).

Rodzaj wniosku pracownicy

Zasiłek macierzyński w czasie urlopu macierzyńskiego – podstawa wymiaru

Zasiłek macierzyński w czasie urlopu rodzicielskiego – podstawa wymiaru

Wniosek o udzielenie urlopu rodzicielskiego - w pełnym wymiarze bezpośrednio po urlopie macierzyńskim (złożony w terminie do 21 po porodzie)

80%

80%

Wniosek o udzielenie urlopu rodzicielskiego -  niekoniecznie w pełnym wymiarze (może być złożony w późniejszym terminie)

100%

100% - pierwsze 6 tygodni

60% - kolejne tygodnie

Podstawa wymiaru zasiłku, gdy urlop wykorzystywany jest w częściach

Urlop rodzicielski jest udzielany jednorazowo albo w częściach nie później niż do zakończenia roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 6 rok życia. Urlop rodzicielski jest udzielany bezpośrednio po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego albo zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający okresowi urlopu macierzyńskiego, nie więcej niż w 4 częściach, przypadających bezpośrednio jedna po drugiej albo bezpośrednio po wykorzystaniu zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający części urlopu rodzicielskiego, w wymiarze wielokrotności tygodnia.

Jednakże urlop rodzicielski w wymiarze do 16 tygodni może być udzielony w terminie nieprzypadającym bezpośrednio po poprzedniej części tego urlopu albo nieprzypadającym bezpośrednio po wykorzystaniu zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający części tego urlopu. Liczba wykorzystanych w tym trybie części urlopu pomniejsza liczbę części przysługującego urlopu wychowawczego (art. 1821c Kodeksu pracy).

Jeżeli więc nauczycielka bezpośrednio po urlopie macierzyńskim wykorzysta tylko 6 tygodni urlopu rodzicielskiego, a następnie wykorzysta urlop wypoczynkowy, to pozostanie jej do wykorzystania już tylko 16 tygodni urlopu rodzicielskiego. Tylko taki wymiar tego urlopu może być bowiem wykorzystany w okresie nieprzypadającym bezpośrednio po urlopie macierzyńskim lub poprzedniej części urlopu rodzicielskiego.
Jeżeli urlop rodzicielski wykorzystywany jest w częściach, to 100% podstawy wymiaru zasiłku macierzyńskiego przysługuje tylko za pierwsze 6 tygodni tego urlopu.
Pobierz aplikację „Twój Asystent”, stworzoną przez Ekspertów Portalu Oświatowego, i bądź na bieżąco z aktualnościami oświatowymi. Codziennie informujemy o ważnych dla Dyrektora szkoły terminach i wydarzeniach. Zawsze pod ręką będą dostępne porady wideo naszych Ekspertów, a zalogowani użytkownicy Portalu Oświatowego mogą zadać pytanie w naszej poradni. Pobierz aplikację >>
Dariusz Dwojewski

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql