Od 17 kwietnia 2025 r. obowiązuje nowy tekst jednolity Dziennika Ustaw ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, czyli tzw. ustawy zasiłkowej.
Zajście w ciążę przez pracownicę zatrudnioną na czas określony może spowodować, że umowa nie rozwiąże się w ustalonym terminie. Sprawdź, kiedy umowa o pracę ulega przedłużeniu do dnia porodu oraz jakie są w tym przypadku obowiązki pracodawcy i pracownika.
Od 27 grudnia 2023 r. obowiązuje nowy tekst jednolity Dziennika Ustaw ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa czyli tzw. ustawy zasiłkowej.
26 kwietnia 2023 r. nastąpią zmiany w wysokości zasiłku macierzyńskiego. Nie stanie się to jednak automatycznie – konieczny będzie tu stosowny wniosek pracownika. Przedstawiamy porównanie wysokości zasiłku dla okresu przed i po 26 kwietnia 2023 r.
Dokształcający się nauczyciele w ramach studiów lub studiów podyplomowych mogą być zobowiązani do odbycia bezpłatnych praktyk pedagogicznych. Sprawdzamy, czy takie praktyki może realizować nauczycielka, która przebywa na urlopie macierzyńskim i pobiera zasiłek macierzyński.
Z artykułu dowiesz się m.in.
W związku z nowelizacją Polskiego Ładu przewidziano jeszcze jeden rodzaj ulgi. Otóż wolny od podatku będzie także przychód z tytułu zasiłku macierzyńskiego. W jakich granicach i kogo dotyczy wskazane zwolnienie podatkowe?
Urlop wychowawczy jest odmianą urlopu bezpłatnego. Może jednak dojść do sytuacji, w której w trakcie urlopu wychowawczego pracownica będzie otrzymywała zasiłek macierzyński. Stanie się tak, wówczas gdy pracownica w trakcie urlopu wychowawczego urodzi dziecko.
Dzień porodu jest ostatnim dniem zatrudnienia w przypadku przedłużenia umowy o pracę zawartej na czas określony. Zarazem jest to również pierwszy dzień wypłaty zasiłku macierzyńskiego. Inaczej będzie jednak, gdy nauczyciel wcześniej rozpocznie korzystanie z urlopu macierzyńskiego.
Zasady udzielania urlopu rodzicielskiego przez pracodawcę są nieco bardziej skomplikowane niż w przypadku urlopu macierzyńskiego. Istnieją bowiem 2 tryby udzielenia urlopu rodzicielskiego, w zależności od wniosku pracownika.
Wymiar zasiłku macierzyńskiego zależy przede wszystkim od tego, kiedy i o jaki wymiar urlopu rodzicielskiego wnioskowała pracownica. Możliwe są dwa rozwiązania – wymiar sztywny bądź malejący.
Copyright © 2021 Wszelkie prawa zastrzeżone | Właściciel Portalu: Wiedza i Praktyka Sp. z o.o.