Odpowiednie zapisy o nieprzyjmowaniu do placówki chorego zakaźnie dziecka powinny znaleźć się w statucie przedszkola. Prezentujemy przykładowe zapisy, które dyrektor może wykorzystać w statucie swojej placówki.
Procedury opieki nad dzieckiem przewlekle chorym w przedszkolu mogą przewidywać podawanie leków. Pracownik przedszkola, który się do tego zobowiąże musi wyrazić zgodę i w związku z tym podpisać zobowiązanie do sprawowania opieki nad dzieckiem przewlekle chorym w zakresie podawania leków/ wykonywania innych czynności.
Dziecku przewlekle choremu mogą zostać podawane leki w przedszkolu. Pracownik przedszkola, który się do tego zobowiąże musi wyrazić zgodę i w związku z tym podpisać kontrakt z rodzicami.
Rodzice coraz częściej przyprowadzają do przedszkola przeziębione lub wręcz chore dzieci. Przeciwko takim praktykom występują inni rodzice, ale często nawet dyrektorowi przedszkola ciężko wyegzekwować zakaz przyprowadzania chorych dzieci. Jeśli jednak dochodzi do takich sytuacji, dyrektor może zastosować kilka rozwiązań.
Dyrektor powinien zadbać o przygotowanie procedur reagowania na złe samopoczucie dzieci, wypadek czy uraz oraz udzielania im pierwszej pomocy i zapoznać z nimi wszystkich pracowników przedszkola.
Dyrektor powinien uzyskać od rodziców dzieci pisemną zgodę na przegląd higieny osobistej, w tym na kontrolę czystości skóry głowy przedszkolaków, aby wcześnie wykrywać wszawicę u dzieci i tym samym zapobiec jej rozprzestrzenianiu w przedszkolu.
Zarządzone przez dyrektora badanie skóry głowy dzieci w celu wczesnego wykrycia wszawicy powinno odbywać się według procedur opracowanych przez Departamentu Matki i Dziecka w Ministerstwie Zdrowia. O stwierdzeniu wszawicy należy poinformować rodziców.
Brak szczepień u dziecka nie może być powodem odmowy przyjęcia dziecka do przedszkola. Organ prowadzący publiczną placówkę nie ma prawa ustanowić ograniczenia, że do placówki mogą uczęszczać jedynie dzieci, które zostały poddane obowiązkowym szczepieniom ochronnym. Naruszałoby to zasadę powszechnej dostępności do przedszkoli, którą gwarantuje konstytucja.
Dyrektor nie może odmówić przyjęcia dziecka do przedszkola tylko ze względu na jego chorobę przewlekłą. W każdej placówce może znaleźć się wychowanek dotknięty takim problemem, dlatego warto mieć opracowaną i znaną wszystkim pracownikom procedurę sprawowania opieki na dzieckiem przewlekle chorym.
Procedury opieki nad dzieckiem przewlekle chorym w przedszkolu mogą przewidywać podawanie leków. Środki farmakologiczne może podawać dziecku nauczyciel bądź inny pracownik placówki. Osoba ta musi wyrazić zgodę na podawanie przedszkolakowi leków i w związku z tym podpisać kontrakt z rodzicami.
Dyrektor przedszkola ma prawo odmówić wpuszczenia na zajęcia dziecka z objawami choroby zakaźnej. Odpowiednie zapisy o nieprzyjmowaniu do placówki chorego dziecka powinny znaleźć się w statucie przedszkola.
Copyright © Wszelkie prawa zastrzeżone
Czy chcesz otrzymywać powiadomienia o zmianach prawnych, webinariach i promocjach?
Wyrażając zgodę na otrzymywanie powyższych powiadomień, oświadczam iż zapoznałem/am się z Regulaminem usługi i zgadzam się na stosowanie jego postanowień.