W celu zapewnienia funkcjonowania adekwatnej, skutecznej i efektywnej kontroli zarządczej w szkole i przedszkolu opracowuje się Kodeks etyki. Pobierz przykład kodeksu etyki oraz zarządzenia dyrektora szkoły wprowadzającego go w życie.
Sprawna i skuteczna kontrola zarządcza wymaga zaplanowania działań, ich terminu oraz osób odpowiedzialnych za ich weryfikację. Pobierz przykładowy harmonogram kontroli zarządczej na okres roku szkolnego.
Na przełomie roku dyrektor placówki oświatowej ma za zadanie dokonać podsumowań i wyznaczyć cele na najbliższy rok w związku z kontrolą zarządczą. Przedstawiamy zadania dyrektora szkoły i przedszkola związane z kontrolą zarządczą oraz przykładowe wzory dokumentów do pobrania.
Dyrektor monitoruje działalność przedszkola w ramach kontroli zarządczej i związanego z nią nadzoru pedagogicznego pod kątem zgodności z prawem, także w zakresie aspektów działalności dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej. Z tego wynika konieczność sporządzania m.in. arkusz samooceny systemu kontroli zarządczej.
O sposobach i zasadach określania celów i zadań szkoły w ramach kontroli zarządczej decyduje bezpośrednio dyrektor szkoły, wydając w tym celu stosowne zarządzenie. Pobierz wzór zarządzenia dyrektora szkoły.
Szkoły i przedszkola publiczne, w ramach kontroli zarządczej, powinny opracowywać cele i zadania w perspektywie roku kalendarzowego wraz z określeniem sposobu zmierzenia czy i w jakim zakresie zostały osiągnięte. Cele te można podzielić na strategiczne i operacyjne. Pobierz przykład celów i zadań dla placówki oświatowej.
Strategia zarządzania ryzykiem zawiera m.in. zidentyfikowane rodzaje ryzyka w obszarach i procesach dotyczących działalności szkoły, ocenę skutków ryzyka, prawdopodobieństwo wystąpienia danego ryzyka oraz środki zaradcze. Pobierz zarządzenie dyrektora w sprawie wprowadzenia strategii zarządzania ryzykiem.
Copyright © Wszelkie prawa zastrzeżone