Kluczowe znaczenie przy zapisie dziecka do szkoły obwodowej, kontrolowaniu spełniania obowiązku szkolnego oraz właściwym prowadzeniu dokumentacji ma miejsce jego zamieszkania. Okazuje się jednak, że gminy często przekazują dyrektorom informacje o dzieciach zameldowanych na pobyt stały lub czasowy w obwodzie szkoły. Czy mają one znaczenie dla dyrektora? Czy szkoła ma możliwość, aby sprawdzać faktyczne miejsce zamieszkania dziecka?
Wniosek o edukację domową można złożyć w trakcie całego roku szkolnego. Dyrektor szkoły w sprawie realizacji obowiązku szkolnego poza szkołą wydaje decyzję - pobierz jej wzór.
Na wniosek rodziców naukę w szkole podstawowej może także rozpocząć dziecko, które w danym roku kalendarzowym kończy 6 lat. Decyzję o wcześniejszym przyjęciu dziecka do szkoły podstawowej podejmuje dyrektor szkoły na podstawie opinii poradni psychologiczno-pedagogicznej. Jeżeli jest ona negatywna - wydaje decyzję w sprawie odmowy wcześniejszego przyjęcia dziecka do szkoły.
Na wniosek rodziców naukę w szkole podstawowej może rozpocząć dziecko, które w danym roku kalendarzowym kończy 6 lat. Dyrektor szkoły podstawowej przyjmuje takie dziecko, jeżeli: korzystało z wychowania przedszkolnego w roku szkolnym poprzedzającym rok szkolny, w którym ma rozpocząć naukę w szkole podstawowej albo posiada opinię o możliwości rozpoczęcia nauki w szkole podstawowej wydaną przez poradnię psychologiczno-pedagogiczną uprawnioną do jej wydania.
Wniosek o odroczenie obowiązku szkolnego można złożyć w trakcie całego roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 7 lat. Po spełnieniu warunków określonych w ustawie - Prawo oświatowe, decyzję w sprawie odroczenia obowiązku szkolnego można wydać zarówno przed, jak i po rozpoczęciu spełniania przez dziecko obowiązku szkolnego.
Dyrektor przedszkola powinien dopilnować, by do końca kwietnia rodzice dzieci otrzymali stosowne dokumenty związane z diagnozą przedszkolną, ponieważ to on jest odpowiedzialny za przeprowadzenie analizy gotowości do nauki w szkole wszystkich dzieci kończących w danym roku pięć lat.
Każda szkoła i przedszkole starają się, by ich placówka była znana i polecana wśród dzieci, uczniów i rodziców. Zdecydowanie lepiej, jeśli jest więcej uczniów niż miejsc. Dyrektor musi tylko wiedzieć, jakie zastosować kryteria i zasady podczas rekrutacji i wyłaniania kandydatów, którzy się do niej dostaną. Jakie zasady obowiązują podczas naboru dzieci do przedszkola na nowy rok szkolny? Czy pierwszeństwo ma 6-latek, czy dziecko samotnego rodzica? Jakie rozwiązania można zastosować wobec 6-latka w okresie „przejściowym”? Jakimi kryteriami się kierować przyjmując uczniów do podstawówki czy gimnazjum? Procedury postępowania dotyczące każdej z placówek zostały opisane w tym artykule - by łatwo i szybko dotrzeć do potrzebnych przepisów i zastosować w swoim środowisku.
Copyright © Wszelkie prawa zastrzeżone