Złożenie wniosku przez rzecznika dyscyplinarnego nie jest równoznaczne ze wszczęciem postępowania przez komisję. Może bowiem zostać tu wydane postanowienie odmowne. Sprawdź, jak wyglądają pierwsze kroki w postępowaniu przed komisją dyscyplinarną.
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
Postępowanie przed komisją dyscyplinarną musi toczyć się na rozprawie. Dowiedz się, jaki jest jej dokładny przebieg.
Po zakończeniu rozprawy dyscyplinarnej komisja musi wydać orzeczenie. Jakie konkretnie? Od czego zależy dany rodzaj orzeczenia? Jak wygląda jego ogłoszenie? Odpowiedzi znajdziesz w artykule.
Od orzeczenia komisji dyscyplinarnej I instancji można odwołać się do komisji działającej przy MEiN. Z kolei to orzeczenie może być zaskarżone do sądu, mimo że jest prawomocne.
Czasami nawet zakończone postępowanie dyscyplinarne może być ponownie uruchomione. Sprawdź, w jakich przypadkach może dojść do jego wznowienia.
Przedawnienie odpowiedzialności dyscyplinarnej to bardzo ważna kwestia. Jeżeli bowiem do niego dojdzie, to nauczyciel nie poniesie kary, nawet jeżeli jego wina jest ewidentna. Sprawdź, na czym polega przedawnienie odpowiedzialności dyscyplinarnej i kiedy do niego dojdzie.
Nauczyciele podlegają charakterystycznej dla tej grupy zawodowej odpowiedzialności dyscyplinarnej. Zdobądź najważniejsze informacje dotyczące tego rodzaju odpowiedzialności zawodowej.
Specyfika odpowiedzialności dyscyplinarnej wynika z tego, że rozstrzyga o niej nie dyrektor, lecz zewnętrzna komisja dyscyplinarna nauczycieli. Warto więc wiedzieć, na jakich zasadach ta komisja funkcjonuje.
Rzecznik dyscyplinarny to specyficzny podmiot. W etapie postępowania dyscyplinarnego pełni on rolę organu prowadzącego. Natomiast we właściwym postępowaniu dyscyplinarnym staje się jedną ze stron.
Pierwszym etapem ogólnie pojmowanej procedury dyscyplinarnej jest postępowanie wyjaśniające. Prowadzi je rzecznik dyscyplinarny. Sprawdź, jakie obowiązki w toku tego postępowania spoczywają na dyrektorze szkoły.
Od momentu wszczęcia postępowania przed komisją dyscyplinarną nauczyciel ma status obwinionego. Wiążą się z tym pewne uprawnienia – sprawdź, jakie.
Kilka słów o odpowiedzialności dyscyplinarnej z perspektywy nauczyciela. Za przewinienie dyscyplinarne może zostać uznane bardzo wiele czynów, zarówno w sferze służbowej jak i poza nią. Do konsekwencji dyscyplinarnych może bowiem doprowadzić nie tylko naruszenie obowiązków służbowych ale też uchybienie godności zawodu nauczyciela. Prezentujemy przykładowe wskazówki, które zminimalizują ryzyko poniesienia takiej odpowiedzialności.
Nauczyciel, przed publikacją imiennego wpisu w mediach społecznościowych, powinien zastanowić się czy nie będzie on godzić w godność wykonywanego zawodu. Sprawdź, czy w i jakim stopniu nauczyciel może prezentować swoje poglądy polityczne, w tym stosunek do trwającego obecnie protestu kobiet, na portalach społecznościowych.
Copyright © 2021 Wszelkie prawa zastrzeżone | Właściciel Portalu: Wiedza i Praktyka Sp. z o.o.