Złożenie wniosku przez rzecznika dyscyplinarnego nie jest równoznaczne ze wszczęciem postępowania przez komisję. Może bowiem zostać tu wydane postanowienie odmowne. Sprawdź, jak wyglądają pierwsze kroki w postępowaniu przed komisją dyscyplinarną.
Postępowanie przed komisją dyscyplinarną musi toczyć się na rozprawie. Dowiedz się, jaki jest jej dokładny przebieg.
Po zakończeniu rozprawy dyscyplinarnej komisja musi wydać orzeczenie. Jakie konkretnie? Od czego zależy dany rodzaj orzeczenia? Jak wygląda jego ogłoszenie? Odpowiedzi znajdziesz w artykule.
Od orzeczenia komisji dyscyplinarnej I instancji można odwołać się do komisji działającej przy MEiN. Z kolei to orzeczenie może być zaskarżone do sądu, mimo że jest prawomocne.
Czasami nawet zakończone postępowanie dyscyplinarne może być ponownie uruchomione. Sprawdź, w jakich przypadkach może dojść do jego wznowienia.
Przedawnienie odpowiedzialności dyscyplinarnej to bardzo ważna kwestia. Jeżeli bowiem do niego dojdzie, to nauczyciel nie poniesie kary, nawet jeżeli jego wina jest ewidentna. Sprawdź, na czym polega przedawnienie odpowiedzialności dyscyplinarnej i kiedy do niego dojdzie.
Na postępowanie dyscyplinarne warto spojrzeć także w aspekcie finansowym. Warto wiedzieć, czy generuje ono jakiekolwiek koszty. A może przeciwnie – czy pewne wydatki można sobie z tego tytułu zrekompensować.
Gdy jeśli wszystkie możliwe środki ochrony zawiodły i nauczyciel został prawomocnie i ostatecznie ukarany, nie pozostaje nic innego, jak czekać na zatarcie kary. Nie uratuje ona przed bieżącymi konsekwencjami ukarania, ale co do zasady pozwoli „oczyścić papiery”. Sprawdź na czym polega i jakie skutki wywołuje zatarcie kary dyscyplinarnej.
Poza zawiadomieniem rzecznika dyscyplinarnego dyrektor może rozważyć zawieszenie nauczyciela, którego dotyczy sprawa dyscyplinarna, w obowiązkach służbowych. Nie zawsze jednak takie zawieszenie będzie uzasadnione. Z drugiej strony czasami może być ono niezbędne.
Centralny Rejestr Orzeczeń Dyscyplinarnych pozwala sprawdzić, czy nauczyciel był ukarany karą, która wyklucza zatrudnienie pedagogiczne. Weryfikacja w tym rejestrze jest więc niezwykle ważnym obowiązkiem dyrektora.
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń
Zajmie ci to jedynie 2 minuty