policja w szkole

Weryfikacja niekaralności policjantów przychodzących do szkoły na tzw. pogadanki

Weryfikacja niekaralności policjantów przychodzących do szkoły na tzw. pogadanki

Na stronie internetowej Kuratorium Oświaty w Kielcach przez ponad 5 miesięcy opublikowane było Stanowisko Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach w sprawie zaświadczeń o niekaralności policjantów, które wprowadzało dyrektorów szkół w błąd. Wynikało z niego, że niekaralność policjantów jest wręcz oczywista. Czy na pewno?

Spotkania z policjantami w szkole

Szkoły i przedszkola chętnie zapraszają do siebie przedstawicieli różnych zawodów. Do nich należą także policjanci, który prowadzą tzw. pogadanki. W zależności od wieku dzieci dotyczą one m.in. bezpieczeństwa w ruchu drogowym, cyberprzemocy czy odpowiedzialności karnej nieletnich. Spotkania takie, nawet gdy dzieci są pod opieką nauczycieli, niewątpliwie kwalifikują się jako działalność edukacyjna i wychowawcza. Prowadzi to do zastosowania ustawy z 13 maja 2016 roku o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich oraz Standardów Ochrony Małoletnich. Sprawdź, jakie tego są konsekwencje.

Stanowisko KWP w Kielcach w sprawie zaświadczeń o niekaralności policjantów

25 marca 2024 r. Kuratorium Oświaty w Kielcach opublikowało na swoje stronie internetowej stanowisko Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach w sprawie zaświadczeń o niekaralności policjantów. W stanowisku tym, odwołano się do artykułu opublikowanego na łamach Portalu Oświatowym pod tytułem „Od kogo dyrektor szkoły powinien wymagać zaświadczenia o niekaralności”. Z treści zamieszczonej przez Kuratorium Oświaty w Kielcach informacji wynikało, że dyrektorzy szkół, podążając za wskazówkami Portalu Oświatowego, oczekują, że policjanci skierowani na spotkania z małoletnimi w szkole mają przedstawić zaświadczenie o niekaralności, a w ocenie Policji, dyrektorzy szkół nie powinni go wymagać, ponieważ:

  • policjantem może być wyłącznie osoba niekarana za przestępstwo (art. 25 ust. 1 ustawy o Policji);
  • policjant zostaje zwolniony ze służby w przypadku skazania go za przestępstwo (art. 41 ust. 1 pkt 4, art. 41 ust. 2 pkt 2 ustawy o Policji);
  • policjant nie wykonuje szeroko pojętej zleconej działalności związanej z wychowaniem lub edukacją (art. 1 ust. 2 pkt 3 ustawy o Policji).

Przekonaj się, dlaczego stanowisko Komend Wojewódzkiej Policji w Kielcach jest błędne i zobacz, jakich formalności dokonuje dyrektor szkoły przed dopuszczeniem policjantów do spotkania z małoletnimi w szkole.

Z artykułu dowiesz się m.in.:

  • kiedy weryfikowana jest niekaralność policjantów,
  • czy osoba karana może być policjantem,
  • jakie grupy zawodowe nie podlegają weryfikacji w Krajowym Rejestrze Karnym przed dopuszczeniem do działalności edukacyjnej, wychowawczej lub opiekuńczej z małoletnimi,
  • jakie są obowiązki dyrektora szkoły przed dopuszczeniem policjantów do spotkania z dziećmi.

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql