świadczenie urlopowe dla nauczycieli

Świadczenie urlopowe dla nauczycieli w 2024 r. – rozwiewamy wątpliwości Czytelników
31 sierpnia 2024 r. mija termin wypłaty świadczenia urlopowego dla nauczycieli za rok szkolny 2023/2024. W artykule wyjaśniamy, jak obliczyć wysokość świadczenia urlopowego, biorąc pod uwagę takie problemy jak np. zmieniającą się wysokość odpisu podstawowego na ZFŚS, a także możliwość wystąpienia urlopu opiekuńczego czy zwolnienia z tytułu opieki nad dzieckiem. Wskazujemy też, jak postąpić w przypadku przeniesienia służbowego nauczyciela i zatrudnienia na podstawie dwóch odrębnych umów o pracę
Wysokość świadczenia urlopowego dla nauczycieli a odpis na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych
Jak powinno się policzyć wysokość świadczenie urlopowego za rok szkolny 2023/2024 dla nauczyciela? Czy należy brać pod uwagę różne wysokości odpisów na ZFŚS?
Nie. Nauczycielskie świadczenie urlopowe stanowi równowartość odpisu podstawowego na ZFŚS, przy czym przelicza się go proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy i okresu zatrudnienia nauczyciela w roku szkolnym. Odpis na ZFŚS stanowi w tym przypadku swoistą kwotę bazową świadczenia. Wątpliwości wzbudza to, że w roku szkolnym 2023/2024 obowiązywały dwie kwoty odpisu podstawowego na ZFŚS:
- do 31 grudnia 2023 r. - 1914,34 zł,
- od 1 stycznia 2024 r. - 2417,14 zł.
Zasadne wydaje się przyjęcie stanowiska, zgodnie z którym nawet w przypadku zmian wysokości tego odpisu bierze się pod uwagę odpis obowiązujący w dniu wymagalności świadczenia urlopowego tj. 31 sierpnia. Wprawdzie wg interpretacji MEiN z 2023 r. należało uwzględniać różne wysokości odpisów. Jednocześnie z nieoficjalnych informacji pozyskanych przez redakcję Portalu Oświatowego wynika, że Okręgowa Inspekcja Pracy w Krakowie zaleca wzięcie pod uwagę w kalkulacjach wyłącznie aktualnej wysokości odpis, co wydaje się rozwiązaniem zgodnym z prawem. Przepis art. 53 ust. 1a Karty Nauczyciela wskazuje bowiem, że odpis podstawowy ustala się proporcjonalnie do wymiaru zajęć i okresu zatrudnienia w roku szkolnym. Przepis nie wskazuje jednak, że chodzi tu o odpis obowiązujący w danym okresie zatrudnienia.
Przeczytaj także:
Z artykułu dowiesz się m.in.:
- czy zwolnienie z tytułu opieki nad dzieckiem i urlop opiekuńczy pomniejszają wysokość świadczenia urlopowego dla nauczycieli,
- jaki wpływ na urlop wychowawczy na świadczenie urlopowe,
- kto wypłaca świadczenie urlopowe w przypadku przeniesienia służbowego,
- czy świadczenie urlopowe można wypłacić przed 31 sierpnia.

Świadczenie urlopowe dla nauczycieli w 2022 r.
Z odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych co roku nauczycielom wypłacane jest świadczenie urlopowe. Świadczenie musi być wypłacone najpóźniej do 31 sierpnia, jednak co do zasady może zostać wypłacone wcześnie. Czym tak naprawdę jest to szczególne świadczenie, którzy nauczyciele są uprawnieni do jego otrzymania i w jakiej wysokości? Sprawdź, jak prawidłowo obliczyć i wypłacić świadczenie urlopowe dla nauczycieli.
Zgodnie z art. 53 ust. 1a Karty Nauczyciela, z odpisu na ZFŚS, nauczycielowi do końca sierpnia każdego roku, wypłacane jest świadczenie urlopowe w wysokości odpisu podstawowego, o którym mowa w przepisach o ZFŚS, ustalonego proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy i okresu zatrudnienia nauczyciela w danym roku szkolnym.
Konieczne zatrudnienie na podstawie Karty Nauczyciela
Świadczenie urlopowe dla nauczycieli jest przewidziane wyłącznie dla nauczycieli zatrudnionych na podstawie Karty Nauczyciela. Oznacza to, że nie otrzymają go osoby zatrudnione na podstawie art. 15 Prawa oświatowego. Zgodnie bowiem z tym przepisem taki pracownik realizuje zadania nauczyciela, jednak podlega przepisom Kodeksu pracy, z wyjątkiem pensum nauczycielskiego i limitu wynagrodzenia. W pozostałym zakresie osoba ta podlega przepisom Kodeksu pracy. To oznacza, że nie przysługuje jej świadczenie urlopowe z art. 53 ust. 1a Karty Nauczyciela.
Otrzyma świadczenie natomiast nauczyciel zatrudniony za zgodą kuratora oświaty w przypadku, o którym mowa w art. 10 ust. 9 Karty Nauczyciela. Chodzi o zatrudnienie nauczyciela, który nie ma kwalifikacji do prowadzenia danych zajęć.
Z artykułu dowiesz się m.in.:
- Którzy nauczyciele są uprawnieni do otrzymania świadczenia urlopowego?
- Czy wypłacić świadczenie nauczycielowi, który w danym roku nie przepracował ani jednego dnia?
- Jak obliczyć wysokość świadczenia dla nauczyciela zatrudnionego przez część roku lub część miesiąca?
- Ile wyniesie świadczenie urlopowe nauczyciela, który realizował zwiększoną liczbę godzin ponadwymiarowych?
- Czy świadczenie urlopowe można wypłacić w czerwcu?