Egzamin eksternistyczny w szkołach branżowych I i II stopnia czekają zmiany. Związane są one z aktualizacją katalogu przedmiotów, z których zdawany będzie egzamin. Usunięto z nich wiedzę i społeczeństwie i podstawy przedsiębiorczości, a dodano nowy przedmiot – biznes i zarządzanie.
Ministerstwo Edukacji i Nauki opublikowało projekt rozporządzenia w sprawie dziedzin zawodowych. Wykaz dziedzin zawodowych wraz z przyporządkowanymi do nich zawodami określonymi w klasyfikacji zawodów szkolnictwa branżowego, ma uwzględniać potrzeby rynku pracy oraz specyfikę poszczególnych zawodów szkolnictwa branżowego i ich powiązanie z daną dziedziną zawodową.
Od 1 września 2023 r. wynagrodzenie pracowników młodocianych w okresie nauki zawodu wzrośnie o 3%. Podwyższenie wynagrodzenia pracowników młodocianych uczących się zawodu bezpośrednio u pracodawców ma być zachętą do realizacji kształcenia zawodowego w formie przygotowania zawodowego.
30 września 2023 r. wchodzi w życie nowe Rozporządzenie w sprawie wykazu prac wzbronionych młodocianym i warunków ich zatrudniania przy niektórych z tych prac. Nowe przepisy uwzględniają zmiany technologiczne oraz nowe zagrożenia (m.in. e-papierosy i inne wyroby nikotynowe), a także podkreślają wagę oceny ryzyka zawodowego pracowników młodocianych.
MEiN udzieliło odpowiedzi na interpelację poselską w sprawie obowiązku nauki osób, które kończą naukę w szkole branżowej I stopnia w wieku 17 lat. Z odpowiedzi wynika jednoznacznie, że niepełnoletni absolwenci szkół branżowych I stopnia będą musieli kontynuować naukę do ukończenia 18. roku życia.
6 nowych zawodów wpisano do klasyfikacji zawodów szkolnictwa branżowego. W życie wchodzi właśnie nowelizacja rozporządzenie w sprawie ogólnych celów i zadań kształcenia w zawodach szkolnictwa branżowego oraz klasyfikacji zawodów szkolnictwa branżowego.
Copyright © 2021 Wszelkie prawa zastrzeżone | Właściciel Portalu: Wiedza i Praktyka Sp. z o.o.