umowa o pracę na czas określony w szkole

Podstawa prawna zwolnienia nauczyciela z przyczyn organizacyjnych

Podstawa prawna zwolnienia nauczyciela z przyczyn organizacyjnych

Jeżeli z powodu braku godzin dla nauczyciela konieczne jest zwolnienie go z pracy, nie zawsze zastosowanie będzie miał art. 20 Karty Nauczyciela. Sprawdź, jaka jest podstawa prawna zwolnienia nauczyciela z przyczyn organizacyjnych. Podpowiadamy co zrobić w zależności od zatrudnienia na podstawie umowy o pracę lub mianowania oraz wymiaru zajęć.

Zmiany organizacyjne uniemożliwiające dalsze zatrudnianie nauczycieli stanowią uzasadnienie rozwiązania stosunku pracy z nauczycielem. Nie każdy nauczyciel otrzyma jednak wypowiedzenie z art. 20 Karty Nauczyciela, a w konsekwencji będzie mógł złożyć wniosek o przeniesienie w stan nieczynny lub otrzymać odprawę z powodu zwolnienia z pracy. O tym, jaki tryb wypowiedzenia stosunku pracy nauczyciela zastosować, decyduje przede wszystkim wymiar zatrudnienia tj. czy nauczyciel jest zatrudniony w pełnym wymiarze zajęć, czy na część etatu. W zależności od podstawy prawnej zwolnienia nauczyciela z pracy z przyczyn organizacyjnych, związki zawodowe w szkole będą miały 5 lub 7 dni na zajęcie stanowiska w sprawie planowanej redukcji etatu reprezentowanego przez nie nauczyciela. Nie można także zapominać, że również w świadectwie pracy konieczne jest podanie podstawy prawnej rozwiązania stosunku pracy, która może mieć potem wpływ na uprawnienia pracownicze u kolejnego pracodawcy np. prawo do trzynastki bez względu na okres przepracowany. Z tych wszystkich względów niezwykle istotne jest prawidłowe ustalenie podstawy prawnej rozwiązania stosunku pracy nauczyciela.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

  • czy nauczyciel początkujący może przejść w stan nieczynny,
  • kiedy stosuje się art. 20 Karty Nauczyciela,
  • jakie są różnice przy zwalnianiu nauczycieli z przyczyn organizacyjnych, w zależności od wymiaru i podstawy prawnej zatrudnienia,
  • kiedy nauczyciel zwolniony z pracy z przyczyn organizacyjnych ma prawo do odprawy.
Zasady zatrudniania nauczycieli od 1 września 2022 r.

Zasady zatrudniania nauczycieli od 1 września 2022 r. w pytaniach i odpowiedziach

Nowe zasady zatrudniania nauczycieli budzą wiele wątpliwości. Zebraliśmy odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące umów o pracę dla nauczycieli nieposiadających stopnia awansu zawodowego oraz tych, którzy przed 1 września 2022 r. uzyskali stopień nauczyciela kontraktowego. Sprawdź, jakie zasady zatrudniania nauczycieli obowiązują od 1 września 2022 r.

Nowe zasady zatrudniania nauczycieli dotyczą nauczycieli początkujących

Z nauczycielami, którzy rozpoczynają pracę w szkole zawsze zawierana jest umowa na czas określony na okres dwóch lat. Po przepracowaniu tego okresu, jeżeli nauczyciel uzyska co najmniej dobrą ocenę pracy, możliwe będzie zatrudnienie na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony. W przypadku jednak nauczycieli, którzy mają już dwuletni staż pracy, ale nie uzyskali stopnia awansu zawodowego oraz oceny pracy, umowa może zostać zawarta na czas określony na okres tylko jednego roku.

Z kolei nauczyciele, którzy do 31 sierpnia 2022 r. uzyskali stopień awansu zawodowego nauczyciela kontraktowego, umowę o pracę zawiera się na czas nieokreślony. Oczywiście, pod warunkiem, że nie jest to zatrudnienie na podstawie art. 10 ust. 7 Karty Nauczyciela, czyli w przypadku zaistnienia potrzeby wynikającej z organizacji nauczania lub zastępstwa nieobecnego nauczyciela.

Nadal możliwe jest zatrudnienie nauczyciela bez przegotowania pedagogicznego oraz nauczyciela nieposiadającego kwalifikacji. Sprawdź, jakie zasady obowiązują w takich oraz innych sytuacjach związanych ze zmianami w Karcie Nauczyciela od 1 września 2022 r.

Z artykułu dowiesz się m.in.:

  • Na jakiej podstawie zatrudniać nauczycieli nieposiadających stopnia awansu zawodowego, którzy rozpoczynają pracę w szkole?
  • Na jakiej podstawie zatrudniać nauczycieli, którzy przed 1 września 2022 r. uzyskali stopień nauczyciela kontraktowego?
  • Czy z nauczycielem początkującym można zawrzeć umowę na jeden rok?
  • Czy nadal można zatrudnić nauczyciela na czas określony na podstawie art. 10 ust. 7 Karty Nauczyciela?
  • Na jaki okres zatrudnić nauczyciela bez przygotowania pedagogicznego?
  • Na jakiej podstawie zatrudnić nauczyciela bez kwalifikacji?

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql