Dyrektor szkoły może zawiesić zajęcia ze względu na temperaturę zewnętrzną, temperaturę w pomieszczeniach szkoły lub sytuację epidemiologiczną, lub jeśli wystąpiły na danym terenie inne zdarzenia, które mogą zagrozić zdrowiu uczniów. Zajęcia mogą być zawieszone przez organ prowadzący w związku z utrudnieniem w dotarciu uczniów do szkoły. Przepisy nie nakładają obowiązku ich odrabiania. Jednak w przypadku zawieszenia powyżej 2 dni dyrektorzy organizują dla uczniów zajęcia z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość. Sprawdzamy szczegóły w przepisach.
Dyrektorzy szkół i przedszkoli z terenów powodziowych mogą odstąpić od organizacji zajęć zdalnych po zawieszeniu zajęć w związku z powodziami. Wprowadzony stan klęski żywiołowej uzasadnia taką możliwość.
Jak podaje Ministerstwo Edukacji Narodowej w wyniku powodzi w 4 województwach zajęcia zawieszono w ponad 415 przedszkolach, szkołach i placówkach, z czego najwięcej w województwie dolnośląskim. W związku z powodziami, które od weekendu przechodzą przez południową Polskę, dyrektor szkoły czy przedszkola może zawiesić zajęcia na czas oznaczony. Przypominamy, na jakiej podstawie!
Rada Ministrów podjęła decyzję o przedłużeniu prawa do dodatkowego zasiłku o kolejne dwa tygodnie, czyli do 6 czerwca br. Na mocy dotychczasowych przepisów prawo to przysługuje do 23 maja br. Zasiłek będzie przysługiwał m.in. w przypadku zamknięcia żłobka lub przedszkola.
Od 19 kwietnia 2021 r. przedszkola będą ponownie funkcjonować stacjonarnie i będą dostępne dla wszystkich.
Jak zapowiada minister edukacji, istnieje spora szansa na powrót do nauki stacjonarnej już od 18 kwietnia w przedszkolach, a w kolejnych tygodniach w szkołach.
W związku z nowym rozporządzeniem MEiN z 26 marca 2021 r. o zamknięciu placówek oświatowych pojawia się pytanie, czy można prowadzić stacjonarnie zajęcia rewalidacyjne lub wczesnego wspomagania rozwoju dziecka? W odniesieniu do dzieci niepełnosprawnych możliwe jest organizowanie zajęć zdalnie. Jednak w niektórych przypadkach konieczne może być zorganizowanie zajęć na terenie przedszkola, w tym w bezpośrednim kontakcie z dzieckiem.
MEN potwierdza – zawieszenie stacjonarnego funkcjonowania szkół i placówek oświatowych potrwa do 18 kwietnia. Jakie ma to przełożenie na dodatkowy zasiłek opiekuńczy? Czy pracownicy oświaty nadal mogą posłać swoje dzieci do żłobka, przedszkola lub klas I-III szkoły podstawowej.
Przepisy nie nakładają na dyrektora obowiązku wydania zarządzenie w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania placówki.Jednak biorąc pod uwagę, że dyrektor kieruje pracą szkoły/przedszkola takie działanie wydaje się uzasadnione.
Nowe rozwiązania prawne obowiązujące od 1 września 2020 r. pozwalają szkole i placówce oświatowej - w zależności od zagrożenia epidemicznego - przejść na kształcenie zdalne w całości w lub w części (tzw. model hybrydowy). Sprawdź, jak to zrobić.
Copyright © 2021 Wszelkie prawa zastrzeżone | Właściciel Portalu: Wiedza i Praktyka Sp. z o.o.