Pomoc nauczyciela dla ucznia z Ukrainy w ramach wolontariatu

Łukasz Zygmunt
Data publikacji: 11 marca 2022 r.
Poleć znajomemu
Pomoc nauczyciela dla ucznia z Ukrainy w ramach wolontariatu

W związku z napływem do Polski dzieci i młodzieży z Ukrainy, które w trakcie roku szkolnego dołączają do szkoły, coraz częściej konieczne staje się zatrudnienie pomocy nauczyciela, która włada językiem polskim i ukraińskim. Sprawdź, czy stanowisko pomocy nauczyciela dla ucznia z Ukrainy można powierzyć w ramach wolontariatu.

Pomoc nauczyciela to pracownik samorządowy

Osoba na stanowisku pomocy nauczyciela jest pracownikiem samorządowym. Stanowisko pomocy nauczyciela przewidziane jest w Rozporządzeniu Rady Ministrów z  25 października 2021 r. w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zauważyć też trzeba, że art. 165 ust. 8 Prawa oświatowego mówi wyłącznie o zatrudnieniu pomocy nauczyciela władającej językiem pochodzenia dla osoby posiadającej prawo do dodatkowej, bezpłatnej nauki języka polskiego, która  podlega obowiązkowi szkolnemu lub obowiązkowi nauki a nie zna języka polskiego albo zna go na poziomie niewystarczającym do korzystania z nauki .

Wolontariat w szkole tylko w zakresie trzech rodzajów zajęć

Ustawa Prawo oświatowe dopuszcza wolontariuszy jedynie do udziału w prowadzeniu zajęć:

  • rewalidacyjnych dla uczniów niepełnosprawnych,
  • prowadzonych w ramach pomocy psychologiczno-pedagogicznej,
  • zajęć rozwijających zainteresowania i uzdolnienia uczniów, w szczególności w celu kształtowania ich aktywności i kreatywności
    (art. 109 ust. 5 ustawy – Prawo oświatowe).
Nie jest możliwe dopuszczenie wolontariuszy do udziału w zajęciach innych niż wymienione w art. 109 ust. 5 ustawy – Prawo oświatowe.

Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy nie przewiduje, by stanowisko pomocy nauczyciela mogło być powierzone w ramach wolontariatu

W kontekście napływu uchodźców z Ukrainy, wskazać trzeba, że projekt ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego
państwa również nie przewiduje formy wolontariatu dla pomocy nauczyciela, bowiem w art. 52 projektu ustawy wskazano "W roku szkolnym 2021/2022 na stanowisku pomocy nauczyciela, którym mowa w art. 165 ust. 8 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe, może być zatrudniona osoba nieposiadająca obywatelstwa polskiego, jeżeli posiada znajomość języka polskiego w mowie i piśmie w stopniu umożliwiającym pomoc uczniowi, który nie zna języka polskiego albo zna go na poziomie niewystarczającym do korzystania z nauki. Wymogu znajomości języka polskiego potwierdzonej dokumentem, o którym mowa w art. 11 ust. 3 ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych, nie stosuje się".

Obecnie obowiązujące przepisy nie przewidują możliwości przyjęcia wolontariuszy na stanowisku pomocy nauczyciela władającej językiem pochodzenia dla osoby posiadającej prawo do dodatkowej, bezpłatnej nauki języka polskiego, która  podlega obowiązkowi szkolnemu lub obowiązkowi nauki a nie zna języka polskiego albo zna go na poziomie niewystarczającym do korzystania z nauki .

Źródło:

  • Ustawa z 9 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa (druk sejmowy 2069 i 2069a) - art. 57.
Łukasz Zygmunt
radca prawny

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql