Wyjazd na zgrupowanie kadry sportowej – urlop czy zwolnienie

Wyjazd na zgrupowanie kadry sportowej – urlop czy zwolnienie

Czasami zdarza się, że nauczyciele wychowania fizycznego są zawodowymi sportowcami i w związku z tym uczestniczą w zgrupowaniach kadr. Sprawdź, jak w takim przypadku usprawiedliwić ich nieobecność w pracy. Czy przysługuje im zwolnienie, czy też urlop?

Obligatoryjne zwolnienie z pracy – w jakich przypadkach

W zakresie zwalniania z pracy obowiązuje naczelna reguła. Otóż pracodawca musi zwolnić pracownika od pracy, jeżeli obowiązek taki wynika z Kodeksu pracy, z przepisów wykonawczych do Kodeksu pracy albo z innych przepisów prawa (§ 4 rozporządzenia MPiPS z 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy). Dotyczy to także nauczycieli.

Zwolnienie z pracy za zgrupowanie kadry – brak podstaw

Czy zatem możliwe jest zwolnienie nauczyciela na zgrupowanie kadry narodowej? Z całą pewnością powołanie do kadry nie rodzi po stronie pracodawcy obowiązku zwolnienia od pracy nauczyciela, gdyż taki obowiązek nie wynika z obowiązujących przepisów prawa pracy. Udział w zgrupowaniu nauczyciel realizuje więc we własnym zakresie, a nie na polecenie dyrektora szkoły.

Zgrupowanie kadry narodowej nie jest w żaden sposób związane z obowiązkami pracowniczymi w szkole, w tym również w szkole sportowej czy mistrzostwa sportowego.

Czy w grę wchodzi urlop

W przypadku wyjazdu na zgrupowanie nauczyciel może wystąpić o udzielenie urlopu bezpłatnego na ten czas, aby usprawiedliwić swoją nieobecność w pracy (art. 68 ust. 1 Karty Nauczyciela, art. 174 Kodeksu pracy). Inną opcją jest wniosek o zwolnienie od pracy w celu załatwienia sprawy prywatnej. W takim wypadku nieobecność nauczyciela będzie usprawiedliwiona, na podstawie uznania pracodawcy (§ 1 rozporządzenia MPiPS). Za ten czas jednak również w tym wypadku nie przysługuje wynagrodzenie. Co więcej, to dyrektor decyduje o udzieleniu urlopu bezpłatnego – według własnego uznania. Może on więc odmówić jego udzielenia.

Za czas niewykonywania pracy wynagrodzenie przysługuje tylko wówczas, gdy przepis odrębny tak stanowi (art. 80 Kodeksu pracy).

Urlop płatny nie dla celów sportowych

Nauczyciel nie może natomiast liczyć na płatny urlop. Przysługuje on bowiem jedynie dla celów:

  • naukowych,
  • artystycznych,
  • oświatowych.
Ze względu na wypłatę pensji z góry (art. 39 ust. 3 Karty Nauczyciela), wynagrodzenie za czas urlopu bezpłatnego podlega odliczeniu z kolejnego wynagrodzenia nauczyciela (art. 87 § 7 Kodeksu pracy).
dr Dariusz Dwojewski

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql