Internat w okresie wakacji – co z obsadą kadrową

Internat w okresie wakacji – co z obsadą kadrową

Internat to specyficzna komórka organizacyjna szkoły, która musi zapewniać opiekę nad młodzieżą przez 7 dni w tygodniu. Jak się okazuje, internat może funkcjonować również w okresie wakacji. Jak w takiej sytuacji zorganizować obsadę kadrową w internacie?

Internat może funkcjonować w okresie wakacji

Internat prowadzi działalność przez cały rok szkolny, z wyjątkiem ferii letnich i zimowych oraz wiosennej i zimowej przerwy świątecznej (§ 8 ust. 11 rozporządzenia MEN z dnia 28 lutego 2019 r. w sprawie szczegółowej organizacji publicznych szkół i publicznych przedszkoli).

Jedynie za zgodą organu prowadzącego szkołę internat może prowadzić działalność w czasie ferii letnich i zimowych oraz wiosennej i zimowej przerwy świątecznej, zapewniając uczniom zajęcia opiekuńcze i wychowawcze (§ 8 ust. 12 rozporządzenia).

Nauczyciel szkoły a praca w wakacje

Jeśli organ prowadzący szkołę nie wyraził zgody na działalność internatu w czasie ferii letnich, to dyrektor nie ma podstaw, aby zobowiązywać nauczycieli do wykonywania zajęć opiekuńczych w tym czasie. Okres ten to już czas urlopu wypoczynkowego nauczyciela placówki feryjnej (art. 64 ust. 1 Karty Nauczyciela w zw. z § 3 ust. 1 pkt 4 rozporządzenia MEN z dnia 11 sierpnia 2017 r. w sprawie organizacji roku szkolnego). Nauczyciel feryjny może być zobowiązany przez dyrektora do wykonywania w czasie tych ferii następujących czynności:

  • przeprowadzania egzaminów;
  • prac związanych z zakończeniem roku szkolnego i przygotowaniem nowego roku szkolnego;
  • opracowywania szkolnego zestawu programów oraz uczestniczenia w doskonaleniu zawodowym w określonej formie.
Czynności te nie mogą łącznie zająć nauczycielowi więcej niż 7 dni (art. 64 ust. 2 Karty Nauczyciela).

Jaki reżim urlopowy w internacie

Jeżeli organ prowadzący wyraził zgodę na działalność internatu w czasie ferii szkolnych, to nauczyciele realizujący większość godzin w internacie mają urlop na zasadach nieferyjnych (art. 64 ust. 3a Karty Nauczyciela). W takim wypadku, jeżeli realizują w internacie zajęcia w sobotę i niedzielę po zakończeniu zajęć, to powinni mieć w zamian inny dzień wolny.

Jeżeli zaś udzielenie tego dnia nie jest możliwe, przysługuje im wynagrodzenie za każdą godzinę zajęć w internacie w dniu wolnym, liczone jak za godziny ponadwymiarowe (§ 10 rozporządzenia MENiS z 31 stycznia 2005 r.).
dr Dariusz Dwojewski

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql