Nagroda jubileuszowa za 45 lat pracy, większa grupa nauczycieli ze świadczeniem kompensacyjnym czy też korzystniejsze regulacje dotyczące odprawy emerytalno-rentowej – te i inne zmiany w Karcie Nauczyciela zostały przedstawione po posiedzeniu plenarnym Zespołu ds. pragmatyki zawodowej nauczycieli
Po posiedzeniu plenarnym Zespołu ds. pragmatyki zawodowej nauczycieli Ministerstwo Edukacji Narodowej opublikowało propozycję zmian w Karcie Nauczyciela. Zapraszam na krótki komentarz dotyczący proponowanych nowości.
Dowiedz się, co zmieniło się w organizacji nauczania indywidualnego. Więcej na ten temat w podsumowaniu.
Ministerstwo Sprawiedliwości zapowiada zmiany w zasadach weryfikacji niekaralności na podstawie tzw. ustawy Kamilka. Niebawem opublikowany zostanie projekt nowelizacji ustawy. Już dziś przybliżymy zapowiedzi resortu.
Zapraszamy na relację z ostatniego e-czata z redaktorem Portalu Oświatowego. W podsumowaniu m.in. o tym, które świadczenie – kompensacyjne czy emeryturę stażową przyzna ZUS nauczycielowi spełniającemu warunki do obydwu tych świadczeń.
Niewykluczone, że doczekamy się większych zmian w wynagrodzeniach pracowników samorządowych w szkołach i placówkach oświatowych. Poza wzrostem stawek wynagrodzenia zasadniczego zapowiedziano wprowadzenie zmian w zakresie dodatku stażowego oraz nagrody jubileuszowej.
Do Ministerstwa Edukacji Narodowej trafiła petycja dotycząca wprowadzenia zasad używania telefonów komórkowych w żłobkach, przedszkolach i szkołach podstawowych. Ma ona na celu ujednolicenie zasad higieny cyfrowej we wszystkich placówkach oświatowych i dotyczy zarówno uczniów, jak i nauczycieli.
Nauczanie indywidualne będzie mogło być organizowane także na terenie szkoły. Już dziś wyjaśnienie, co zmieni się w organizacji nauczania indywidualnego i jakie będą warunki jego organizacji w szkole.
Już 2 grudnia, czyli w najbliższy poniedziałek, swój pierwszy dyżur telefoniczny dla Portalu Oświatowego poprowadzi nasza ekspertka Joanna Swadźba. Zapewne znacie ją Państwo z naszej poradni, ale tym razem w nowej roli postara się odpowiedzieć na wszystkie wątpliwości dyrektorów dotyczące zarządzania.
Zmiany w organizacji lekcji religii w tym w grupach międzyoddziałowych i międzyklasowych zostały uznane za niekonstytucyjne. To konsekwencja wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 27 listopada 2024 r. Trybunał stwierdził naruszenie związane z brakiem konsultacji zmian w rozporządzeniu z kościołami i związkami wyznaniowymi. Szczegóły poniżej.
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń
Zajmie ci to jedynie 2 minuty