20.000 pracowników oświaty przeciw zmianom w Karcie Nauczyciela

Anna Trochimiuk

Anna Trochimiuk

Data publikacji: 25 listopada 2013 r.
Poleć znajomemu

We wtorek, 26 listopada 2013 r. rozpoczną się rozmowy związków zawodowych z MEN w sprawie wprowadzanych zmian w prawie oświatowym - to efekt sobotniej manifestacji.

Czy będzie porozumienie w sprawie Karty Nauczyciela?

Ponad 20.000 pracowników oświaty wzięło udział w akcji protestacyjnej ZP pod hasłem „Dość tego!”. W czasie sobotniej manifestacji, przedstawiciele ZNP wręczyli wiceministrowi edukacji Maciejowi Jakubowskiemu petycję z postulatami dotyczącymi zmian zaproponowanych w projektach tzw. ustawy rekrutacyjnej oraz Karty Nauczyciela. W trakcie spotkania obie strony określiły obszary, w których możliwe jest uzyskanie porozumienia. We wtorek 26 listopada dojdzie do spotkania w gronie ekspertów celem kontynuacji rozmów.

Przypomnijmy, że procedowane w sejmie są dwie ważne ustawy - zmiana ustawy o systemie oświaty oraz Karta Nauczyciela. Obie są krytykowane przez związki zawodowe. Zdaniem ZNP zmiany w ustawie ustawy o systemie oświaty przyczynią się do „dalszej komercjalizacji oświaty”, zaś zamiany w Karcie Nauczyciela podporządkują nauczycieli samorządom i osłabią status zawodowy nauczycieli.

O postępach prac nad zmienianymi przepisami informujemy na bieżąco na łamach Portalu Oświatowego.

Oświatowa „Solidarność” również podejmuje kroki w celu zmuszenia Rządu do wycofania się z projektowanych zmian w ustawie - Karta Nauczyciela. Na swojej stronie internetowej związek zachęca nauczycieli do wysyłania listów do parlamentarzystów w sprawie wstrzymania zmian w Karcie.

Źródło:

Opracowanie: Anna Trochimiuk

Sprawdź inne nasze serwisy

Karta Nauczyciela od A do Z Poradnik Dyrektora Szkoły Nadzór nad działalnością szkoły Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem Portal BHP Ochrona danych osobowych

wiper-pixel