Centrum Nauki Kopernik opracowuje pomoce dydaktyczne dla pracowni przyrodniczych

Data publikacji: 26 października 2017 r.
Poleć znajomemu
Centrum Nauki Kopernik opracowuje pomoce dydaktyczne dla pracowni przyrodniczych

Pod koniec marca Centrum Nauki Kopernik przedstawi zestawy edukacyjne, które będą wspierać nauczanie przedmiotów przyrodniczych w szkołach podstawowych. Moduł pracowni przyrodniczej promować będzie aktywne metody pracy. Dodatkowo przewidziane są szkolenia dla nauczycieli.

Nauka przyrody i nie tylko

W CNK trwają prace nad opracowaniem I modułu pracowni przyrodniczej. Zestawy obejmują materiały i scenariusze niezbędne do uczenia z zastosowaniem aktywnych metod pracy, w tym wprowadzenia metody badawczej do nauczania przedmiotów przyrodniczych. Eksperymenty proponowane uczniom powiązane będą wspólną ideą, ważnym społecznie tematem lub osobą naukowca-odkrywcy. 

Jak zapowiedziała rzecznik prasowy CNK Katarzyna Nowicka „Zestawy zaprojektowane w sposób interdyscyplinarny mogą być wykorzystywane przez nauczycieli rożnych przedmiotów, m.in: fizyki, matematyki, biologii, chemii, techniki, geografii, wiedzy o społeczeństwie, przedmiotów artystycznych. W naturalny sposób zachęcają i tworzą warunki do współpracy nauczycieli i wpisują się w rozwój edukacji STEM - Science, Technology, Engineering and Mathematics”. Doświadczenia są tak dobrane, aby uświadamiać uczniom, że otaczające ich zjawiska bada wiele dziedzin nauki.

Zestawy zostaną przekazywane szkołom wraz z materiałami dydaktycznymi dla nauczycieli oraz systemem szkoleń, które CNK ma współprowadzić z Ośrodkami Doskonalenia Nauczycieli. 

Dodatkowo – warsztaty dla nauczycieli

Nieodłączną częścią modułowej pracowni przyrodniczej będą warsztaty dla nauczycieli, które powinny rozwinąć umiejętności stosowania metody badawczej w pracy z uczniami. Centrum planuje dostarczyć odpowiednią liczbę zestawów do szkół, tak aby uczniowie samodzielnie i w grupach mogli pracować metodą badawczą.

Projekt CNK jest finansowany ze środków Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji.

Źródło:

Opracowanie: Monika Fidler

Sprawdź inne nasze serwisy

Karta Nauczyciela od A do Z Poradnik Dyrektora Szkoły Nadzór nad działalnością szkoły Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem Portal BHP Ochrona danych osobowych

wiper-pixel