Do 4 kwietnia trzeba zarejestrować żłobek

Anna Trochimiuk

Anna Trochimiuk

Data publikacji: 25 marca 2014 r.
Poleć znajomemu

Podmioty, które przed dniem wejścia w życie tzw. ustawy żłobkowej prowadziły działalność gospodarczą polegającą na sprawowaniu opieki nad dziećmi, aby dalej móc ją prowadzić, muszą uzyskać wpis do gminnego rejestru żłobków i klubów dziecięcych do dnia 4 kwietnia 2014 r.

4 kwietnia mija trzyletni okres przejściowy

Ustawa z 4 lutego 2011r. o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 stawiała sobie za główny cel ułatwianie tworzenia żłobków i klubów dziecięcych. Jednak gdy wchodziła w życie, działało już wiele placówek, zajmujących się tymi zadaniami. Dlatego te już funkcjonujące dostały czas na dostosowanie się do wymagań, stawianych przed nowopowstającymi. Zgodnie z art.75 tej ustawy mogły one prowadzić działalność na podstawie dotychczasowych przepisów, tj. w szczególności przepisów o swobodzie działalności gospodarczej, nie dłużej jednak niż przez okres przejściowy 3 lat. Ten termin upływa 4 kwietnia 2014 roku. Do tego dnia muszą one spełniać wymagania ustawy o opiece nad dzieckiem do lat 3 dotyczące żłobka lub klubu dziecięcego i zostać wpisane do gminnego rejestru żłobków i klubów dziecięcych. W przeciwnym razie powinny zaprzestać działalności gospodarczej w zakresie opieki nad dzieckiem do lat 3.

Źródło:

  • Strona internetowa Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej (www.mpips.gov.pl).
Anna Trochimiuk

Sprawdź inne nasze serwisy

Karta Nauczyciela od A do Z Poradnik Dyrektora Szkoły Nadzór nad działalnością szkoły Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem Portal BHP Ochrona danych osobowych

wiper-pixel