E-Czat w Portalu Oświatowym (10 stycznia 2024 r.)

Michał Kowalski
Data publikacji: 11 stycznia 2024 r.
Poleć znajomemu
E-Czat w Portalu Oświatowym (10 stycznia 2024 r.)

Zapraszamy na relację z wczorajszego e-czata w Portalu Oświatowym. A w niej m.in. o zatrudnieniu osoby niebędącej nauczycielem w trybie art. 15 Prawa oświatowego.

Podczas wczorajszego spotkania czytelnicy zadawali następujące pytania:

1. Czy osoba zatrudniona w trybie art. 15 Prawa oświatowego otrzyma wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe?

Nie. W przypadku osoby zatrudnionej w trybie art. 15 Prawa oświatowego stosuje się przepisy dotyczące tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć, a więc także w zakresie godzin ponadwymiarowych. Natomiast wynagrodzenie tej osoby  podlega przepisom Kodeksu pracy, a nie Karty Nauczyciela. Oznacza to, że taka osoba teoretycznie może otrzymać polecenie pracy w godzinach ponadwymiarowych (nie mylimy ich z godzinami nadliczbowymi), ale nie otrzyma za nie wynagrodzenia.

2. Czy osoba zatrudniona na podstawie art. 15 Prawa oświatowego ma prawo do odbioru dnia wolnego za 6 stycznia?

Nie. Jak już wskazaliśmy, pracownicy zatrudnieni w trybie art. 15 Prawa oświatowego podlegają przepisom Karty Nauczyciela w zakresie tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć. Tym samym nie stosuje się względem nich obniżenia tygodniowego czasu pracy wskutek święta przypadającego w innym dniu niż niedziela (art. 130 Kodeksu pracy)

3. Czy nauczyciel musi składać oświadczenie wskazujące jego podstawowe miejsce pracy?

Tak. Wprawdzie żaden przepis nie odnosi się do tej kwestii, niemniej jednak ustalenie, które miejsce pracy jest dla nauczyciela podstawowe, jest konieczne w przypadku, gdy nauczyciel pracuje w więcej niż jednej szkole. Ma to na celu przede wszystkim naliczenie stażu pracowniczego na potrzeby wypłaty dodatku za wysługę lat.

4. Czy nauczyciel może być zmuszony do wykorzystania urlopu uzupełniającego w określonym terminie?

Tak. Wprawdzie w pierwszej kolejności termin urlopu uzupełniającego powinien być ustalony w porozumieniu z nauczycielem. Niemniej jednak w braku tego porozumienia urlop uzupełniający (jako odpowiednik zaległego) może być udzielony w wyniku jednostronnej decyzji pracodawcy. Takie wnioski można wysnuć choćby z wyroku Sądu Najwyższego z 24 stycznia 2006 r. I PK 124/05.

5. Czy umowa zawarta w trybie art. 10 ust. 7 Karty Nauczyciela może trwać 2 lata?

Tak. Umowa na podstawie art. 10 ust. 7 Karty Nauczyciela zawierana jest:

  • w celu zastępstwa nieobecnego nauczyciela,
  • z uwagi na potrzeby podyktowane organizacją nauczania.

Jeżeli koresponduje to z przesłanką zawarcia umowy o pracę, może ona zostać zawarta na 2 lata. Tym bardziej, że limit czasowy takiego zatrudnienia (wyjąwszy zastępstwo) to 36 miesięcy.

Relację z e-czata można obejrzeć tutaj. Kolejne spotkanie na YouTube odbędzie się w 24 stycznia 2024 r. w godz. 10.00-11.00. Serdecznie zapraszamy!
Michał Kowalski

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql